Dolnośląskie: GDDKiA podpisała umowę na dokończenie 14 km odcinka drogi ekspresowej S3
Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w środę 20 listopada podpisanie umowy na zakończenie robót na odcinku drogi ekspresowej S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północny. Jak podaje GDDKiA jest to ostatni brakujący odcinek S3 pomiędzy Bolkowem w woj. dolnośląskim a Szczecinem. Prace mają zostać zrealizowane przez konsorcjum firm: Mota-Engil Central Europe (lider), Masfalt oraz Drogomex (partnerzy). Wykonawcy mają 12 miesięcy na dokończenie robót i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie (z wyłączeniem okresów zimowych trwających od 23 grudnia do 15 marca). GDDKiA przewiduje zakończenie prac w II kwartale 2021 r. Koszt dokończenia odcinka o długości 14,4 km to 228,4 mln zł.
Jak podaje GDDKiA, do wykończenia pozostało 25 proc. prac przewidzianych w pierwotnym kontrakcie. Wykonawca będzie musiał m.in. dokończyć budowę budowę drogi ekspresowej (na odcinku Kaźmierzów - Polkowice 2 jezdnie po 2 pasy ruchu i pasy awaryjne, na odcinku Polkowice - Lubin Północ 2 jezdnie po 3 pasy ruchu i pasy awaryjne ) oraz węzły Kaźmierzów, Polkowice i Lubin Północ. Firmy będą musiały zadbać także o dokończenie budowy 25 obiektów inżynieryjnych, wykonanie systemów odwodnienia oraz urządzeń ochrony środowiska. Po stronie wykonawcy leży też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i oddanie fragmentu trasy S3 do użytku.
Województwo dolnośląskie musi dłużej czekać na drogę ekspresową S3, ze względu na problemy GDDKiA z poprzednim wykonawcą
Jak podaje GDDKiA rozwiązanie poprzedniej umowy było koniecznością. Poprzedni wykonawca nie realizował założeń kontraktu, mimo wielokrotnych nawoływań do powrotu na budowę. Urząd podaje, że umowę z konsorcjum, któremu liderowała firma Salini Polska rozwiązano na podstawie twardych danych. Oprócz niezgodności z terminem realizacji prac, powodem były także problemy z uregulowaniem przez wykonawcę płatności dla podwykonawców i dostawców materiałów.
GDDKiA na poprzedniego wykonawcę drogi ekspresowej S3 nałożyła karę umowną w wysokości 84,5 mln zł. Dokładna kwota zostanie podana po zakończeniu rozliczania robót.
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Polskie szczepionki na koronawirusa - supertanie, supernowoczesne i bez żadnego rządowego wsparcia
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Włochy blokują eksport 250 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca do Australii
- Dodatki do renty i emerytury również podlegają waloryzacji. Jakie są nowe kwoty?
- Afera Amber Gold. Część wierzycieli nie otrzyma zadośćuczynienia
- Dwanaście miesięcy koronawirusa w Polsce na dwunastu wykresach. Tak zmieniały się liczby i nastroje
- Biedronka znów rozdaje niektóre produkty za darmo. Znamy szczegóły promocji
- PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?