Segregacja śmieci. Mieszkańcy zapłacą więcej za błędy spółdzielni

Segregacja śmieci jest coraz mocniej weryfikowana wraz z pojawieniem się nowych przepisów, które weszły w życie na początku września 2019 r. Okazuje się, że jeśli spółdzielnia nie zapewni specjalnych kolorowych pojemników, większe sankcje zapłacą mieszkańcy.
Zobacz wideo

Nowa ustawa śmieciowa weszła w życie 6 września tego roku i w znaczący sposób uderzyła w osoby, które nie segregują śmieci. Według nowych ustaleń będą one musiały zapłacić nawet 4-krotnie więcej za wywóz odpadów od osób, które dbają o środowisko i rozdzielają śmieci.

W ostatnich miesiącach wiele miast w Polsce zdecydowało się na drastyczna podwyżkę opłat ze śmieci wraz z początkiem 2020 r., co również jest wynikową nowelizacji ustawy. Nie stać ich na dopłacanie do wywozu nieposegregowanych odpadów. Mowa tu o wzroście rzędu kilkuset procent. Okazuje się jednak, że na mieszkańców mogą spłynąć koszty w ramach odpowiedzialności zbiorowej.

Segregacja śmieci. Odpowiedzialność zbiorowa za błędy spółdzielni mieszkaniowej

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", trzyosobowa rodzina mieszkająca w mieszkaniu o powierzchni 60 mkw zapłaci 144 zł miesięcznie w przypadku braku segregacji odpadów. To prawie 4-krotny wzrost, gdyż obecnie koszty te wynoszą 34 zł. Okazuje się, że według nowych przepisów obowiązywać będzie odpowiedzialność zbiorowa, gdyż sankcje dotkną wszystkich mieszkańców bloku, nawet jeśli to spółdzielnia nie wywiąże się z obowiązku zapewnienia kolorowych pojemników.

>>>Czytaj także: Czytelnicy Gazeta.pl mają świetny pomysł na segregowanie śmieci. Symbole na opakowaniach

Dodatkowo, za brak segregacji śmieci grzywny mogą otrzymać członkowie zarządów wspólnot mieszkaniowych, do obowiązków których należy dopilnowanie tego. Na razie nie wiadomo, jak będzie to weryfikowane. Jednym z pomysłów jest sprawdzanie jakości segregacji, a później tworzenie odpowiednich notatek oraz robienie fotografii.                                                        

Więcej o:
Komentarze (51)
Segregacja śmieci. Mieszkańcy zapłacą więcej za błędy spółdzielni
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 9 razy 7

  Dzięki o PIS-ie za bzdurną ustawę. Wystarczyło pomyśleć, jak osiągnąć wymagany poziom recyclingu znacznie mniejszym kosztem. Ale jak widać, to z myśleniem krucho ...
  Śmieci winno się podzielić na biodegradowalne i pozostałe odpady.
  SEGREGACJA I SORTOWANIE ODPADÓW POWINNO SIĘ ODBYWAĆ NA TERENIE ODBIORCY ŚMIECI. TAM TEŻ POWINNY WRACAĆ POŻYTKI ZE SPRZEDAŻY ODZYSKANYCH SUROWCÓW. NA CIEPLE ZE SPALANIA RÓWNIEŻ MOŻNA ZAROBIĆ ...
  Owszem, trzeba by wybudować sortownie i spalarnie żeby zamknąć sprawę raz na zawsze. Ale PIS woli rozdawać pieniądze, zamiast inwestować. Teraz będzie śmierdzieć przez dekady.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 19 razy 7

  BZDURNA USTAWA. NIESTETY.
  Na dużych osiedlach śmietniki rozrosną się do wielkości boisk, kosztem pewnie parkingów, których i tak brakuje. Ustawiane będą dziesiątki różnych pojemników.
  Mimo tego i tak MIESZKAŃCY BĘDĄ PŁACIĆ TAK JAKBY NIE SEGREGOWALI, bo inaczej po prostu się nie da !!!!!

 • krioprezerwacja

  Oceniono 20 razy 6

  Plastik, szkło, metal, makulatura - to SUROWCE WÓRNE za które LUDZIOM POWINNO SIĘ PŁACIĆ, a nie jeszcze haracz z nich ściągać ! Przecież z nich się wtórnie cos produkuje. Co za CHAMSTWO kazać jeszcze raz płacić ludziom za opakowania, za które JUŻ ZAPŁACONO kupując towar!!!! ZŁO-DZIE-JE !

 • pepe310

  Oceniono 14 razy 6

  sorki, ale jak czytam, że odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców to aż nóz w kieszeni mi się otwiera.
  Gazeta.PL tak prodemokratyczna, propraworądnościowa a nie widzi ewidentego łamania Konstytucji w tym zakresie.
  Karać można tylko za swoje własne błedy czy przewinienia.
  Może w ogóle ktoś się tym zajmie?

 • fafik.laciaty

  Oceniono 9 razy 5

  Ta ustawa powinna trafić do TK, bo zawiera zapisy rodem z najgorszych totalitaryzmów. Odpowiedzialność zbiorowa? Czyli za to, że Kowalski spod numeru 8 nie segreguje, to członek zarządu spod numeru 45 dostanie karę a wszyscy mieszkańcy zapłacą więcej? To jest Polska 2019 r. czy ZSRR 1937 r.?

 • nukula4

  Oceniono 7 razy 5

  Ja to wszystko rozumiem ale nie mogę się pozbyć wrażenia ze te pieniądze zamiast na budowę jakiegoś centrum recyklingu idą do prywatnej kieszeni jakiegoś mafiosa. Po pierwsze nikt nie wyciąga konsekwencji, ja tylko jeden wyrzucam obierki do kontenera bez folii. Czy to ma sens. Wszystkie kontenery są jednakowe - ze zdziwieniem odkryłem ze na niektórych jest napis niesegregowane - przecież takie śmieci idą ze zsypu! Do wiaty nosze tylko posegregowane! A co się dzieje z tymi więcej płatnymi śmieciami to samo co do tej pory! Więc na co idzie ta podwyżka na transport?W porządku ale gdzie recykling i racjonalna gospodarka? Nic dziwnego że część trafia do lasu na dziko!Do tej pory nie wiem co robić z kopertami z okienkiem i opakowaniami po lekarstwach (pustymi). Wszyscy tylko piszą gdzie plastik a gdzie makulaturę a co wymienionymi?

 • super_benek

  Oceniono 14 razy 4

  Mieszkańcy zapłacą więcej, bo miasta doprowadziły do monopolu na tym rynku. Raport NIK pod rym względem jest druzgocący. Ale obowiązująca narracja miast jest oczywiście inna.

 • krioprezerwacja

  Oceniono 7 razy 3

  Mam wrażenie, że od lat ma miejsce wielka propaganda i proces wpędzania ludzi w poczucie winy za produkcję śmieci po to, by zamydlić im trzeźwe spojrzenie i by nie ważyli się wyciągać ręki po zwrot pieniędzy za surowce wtórne. Że niby śmiecie to problem? I firmy robią łaskę, że się nimi zajmują??? ZARABIAJĄ NA NICH ! Wtór-pol polska firma ma się nieźle mieląc ciuchy. Jestem przekonana że inne firmy TAKŻE. AMEN. A ja to widzę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX