Spięcie Aleksandry Dulkiewicz i szefa PKN Orlen ws. Energi. "Absurdalna koncepcja"
Dulkiewicz o przejęciu przez Orlen Energi mówi wprost, że jest to "absurdalna koncepcja". Jednocześnie skierowała do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka pytanie o to, jak takie posunięcie ma się do tzw. planu Morawieckiego oraz zrównoważonego rozwoju kraju. "Gdańsk i Pomorze znowu wykluczone?" - pytała Aleksandra Dulkiewicz.
Na odpowiedź szefa paliwowego giganta nie trzeba było długo czekać. "Prosimy o niewykorzystywanie interesu obu firm i Pomorza do bieżącej gry politycznej" - odpowiedział Obajtek. Prezes Orlenu dodał też, że wcześniejsze rządy koalicji PO-PSL także planowały stworzenie "narodowych czempionów", ale - jak zauważył - zabrakło im odwagi.
W ripoście na ten komentarz prezydent Dulkiewicz zwróciła uwagę, że samorządowcy z Pomorza byli przeciwni podobnym pomysłom ówczesnego ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego.
Przypomnijmy, że wtedy - czyli w latach 2010-2011 - chodziło o przejęcie Energi przez PGE, jedną z czterech największych spółek energetycznych w kraju.
>>> Interesują cię alternatywne paliwa? W Oslo autobusy jeżdżą na paliwie ze śmieci. Sprawdź jak to możliwe
Akcje Energi na sprzedaż
PKN Orlen ogłosił w piątek wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa S.A. o wartości nominalnej 10,92 zł każda. Cena akcji w wezwaniu została określona na 7 zł za jedną sztukę.
Transakcja wpisuje się w strategię zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu
- powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje objęte wezwaniem została ustalona na 31 stycznia 2020 r., a data zakończenia przyjmowania zapisów na 9 kwietnia 2020 r. Przewidywany dzień transakcji nabycia zarówno akcji zdematerializowanych, jak i niezdematerializowanych to 15 kwietnia, a dzień rozliczenia transakcji - 20 kwietnia 2020 r. Procedura obejmuje łącznie 414 067 114 akcji spółki Energa.
W uzasadnieniu decyzji o wezwaniu Orlen podaje, że tego typu decyzje są w dużej mierze wymuszone przez globalne trendy i wyzwania. Wymieniono tutaj m.in. presję regulacyjną w zakresie polityki proklimatycznej, rozwijanie paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii czy digitalizację produkcji.
-
Niemcy. Angela Merkel chce dalszych obostrzeń. Szuka sposobu na całkowite zamrożenie ruchu lotniczego
-
Jednak dojdzie do spotkania AstraZeneca-UE, choć firma wcześniej jej odwołała
-
Amazon oficjalnie wchodzi do Polski. "Pełna oferta detaliczna". Akcje Allegro mocno w dół
-
Lokale gastronomiczne zamknięte do maja? Szef PFR: Wtedy zniknie powód do tego, żeby zamykać firmy
-
Dramatyczna wyrwa demograficzna w 2020 r. to... wina rządu PO-PSL? Minister Maląg zaskakuje
- InPost debiutuje na giełdzie. Twórca Paczkomatów wśród dziesięciu najbogatszych Polaków. Za Kulczykiem
- Bezrobocie w górę po miesiącach stabilizacji. Ministerstwo podało nowe dane
- Przedsiębiorcy do rządu: "Żądamy pełnego otwarcia handlu w galeriach od 1 lutego"
- Prezes AstraZeneca: Nie naruszyliśmy kontraktu z UE. Mamy dwa miesiące opóźnienia
- Jarosław Kaczyński z podwyżką emerytury. Prezes PiS nie dostanie jednak "czternastki"