Spięcie Aleksandry Dulkiewicz i szefa PKN Orlen ws. Energi. "Absurdalna koncepcja"

5 grudnia PKN Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich akcji gdańskiej spółki Energa. Ma to, jego zdaniem, pomóc w budowie wielkiego multienergetycznego koncernu. Pomysł wyraźnie nie spodobał się prezydentce Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz, która skrytykowała na Twitterze posunięcie płockiej spółki kierowanej przez Daniela Obajtka.

Dulkiewicz o przejęciu przez Orlen Energi mówi wprost, że jest to "absurdalna koncepcja". Jednocześnie skierowała do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka pytanie o to, jak takie posunięcie ma się do tzw. planu Morawieckiego oraz zrównoważonego rozwoju kraju. "Gdańsk i Pomorze znowu wykluczone?" - pytała Aleksandra Dulkiewicz.

Na odpowiedź szefa paliwowego giganta nie trzeba było długo czekać. "Prosimy o niewykorzystywanie interesu obu firm i Pomorza do bieżącej gry politycznej" - odpowiedział Obajtek. Prezes Orlenu dodał też, że wcześniejsze rządy koalicji PO-PSL także planowały stworzenie "narodowych czempionów", ale - jak zauważył - zabrakło im odwagi.

W ripoście na ten komentarz prezydent Dulkiewicz zwróciła uwagę, że samorządowcy z Pomorza byli przeciwni podobnym pomysłom ówczesnego ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego. 

Przypomnijmy, że wtedy - czyli w latach 2010-2011 - chodziło o przejęcie Energi przez PGE, jedną z czterech największych spółek energetycznych w kraju. 

>>> Interesują cię alternatywne paliwa? W Oslo autobusy jeżdżą na paliwie ze śmieci. Sprawdź jak to możliwe

Zobacz wideo

Akcje Energi na sprzedaż

PKN Orlen ogłosił w piątek wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa S.A. o wartości nominalnej 10,92 zł każda. Cena akcji w wezwaniu została określona na 7 zł za jedną sztukę.

Transakcja wpisuje się w strategię zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu

- powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje objęte wezwaniem została ustalona na 31 stycznia 2020 r., a data zakończenia przyjmowania zapisów na 9 kwietnia 2020 r. Przewidywany dzień transakcji nabycia zarówno akcji zdematerializowanych, jak i niezdematerializowanych to 15 kwietnia, a dzień rozliczenia transakcji - 20 kwietnia 2020 r. Procedura obejmuje łącznie 414 067 114 akcji spółki Energa.

W uzasadnieniu decyzji o wezwaniu Orlen podaje, że tego typu decyzje są w dużej mierze wymuszone przez globalne trendy i wyzwania. Wymieniono tutaj m.in. presję regulacyjną w zakresie polityki proklimatycznej, rozwijanie paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii czy digitalizację produkcji.

Więcej o: