"Wielka płyta" włączona do rządowego programu. Bloki przejdą remonty oraz termomodernizację

Premier RP, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że bloki z wielkiej płyty zostaną włączone do programu termomodernizacji i remontów. Jest to o tyle ważna informacja, że obecnie mieszka w nich ok. 12 mln osób.
Zobacz wideo

Bloki z "wielkiej płyty" są nieodzownym elementem prawie wszystkich polskich miast. Spora część z nich nigdy nie przeszła renowacji, mimo że została wybudowana 40 lat temu. Prawdopodobnie już wkrótce to się zmieni, gdyż, jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, zostaną one włączone do rządowego programu termomodernizacji i remontów. 

"Wielka płyta" przejdzie termomodernizację

 - Rozszerzamy program termomodernizacji i remontów o możliwość korzystania z niego przez tzw. budownictwo wielkiej płyty. W wielkiej płycie mieszka 12 mln ludzi, więc zrobiliśmy wszystko, co możliwe z przeznaczeniem dodatkowych środków, również z budżetu państwa, które będą służyły ociepleniu tych budynków. Zaoferujemy w wysokości 50 proc., a w niektórych przypadkach do 60 proc. łącznych kosztów finansowania termomodernizacji - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

>>> Zobacz także: Wielka płyta podbija Europę Zachodnią. W Polsce również coraz popularniejsza

Tak duże dofinansowania wiązać się będą z wielkimi wydatkami. Rząd jest jednak na to przygotowany. W latach 2020-2020 Fundusz Termomodernizacji i Remontów przeznaczy na wsparcie ponad 3,2 mld zł, z czego 2,2 mld dotyczy budynków z wielkiej płyty. O działaniach funduszu informowała ostatnio także minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz

Otwieramy się dla wszystkich wspólnot mieszkaniowych i tam, gdzie właścicielami nieruchomości jest samorząd terytorialny. Wiemy, że po przeprowadzeniu gruntownych remontów wielka płyta może służyć przez kolejne dekady. [...] Z Funduszu na te prace w przyszłym roku trafi 260 mln zł, a w kolejnych latach będzie to po 300 mln zł.

- powiedziała szefowa resortu

Działania rządu wskazują, że wielka płyta przez najbliższe dekady nie zniknie z polskich miast. Bloki będą za to ładniejsze i przystosowane do obecnych warunków. 

Więcej o: