"Wielka płyta" włączona do rządowego programu. Bloki przejdą remonty oraz termomodernizację

Premier RP, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że bloki z wielkiej płyty zostaną włączone do programu termomodernizacji i remontów. Jest to o tyle ważna informacja, że obecnie mieszka w nich ok. 12 mln osób.
Zobacz wideo

Bloki z "wielkiej płyty" są nieodzownym elementem prawie wszystkich polskich miast. Spora część z nich nigdy nie przeszła renowacji, mimo że została wybudowana 40 lat temu. Prawdopodobnie już wkrótce to się zmieni, gdyż, jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, zostaną one włączone do rządowego programu termomodernizacji i remontów. 

"Wielka płyta" przejdzie termomodernizację

 - Rozszerzamy program termomodernizacji i remontów o możliwość korzystania z niego przez tzw. budownictwo wielkiej płyty. W wielkiej płycie mieszka 12 mln ludzi, więc zrobiliśmy wszystko, co możliwe z przeznaczeniem dodatkowych środków, również z budżetu państwa, które będą służyły ociepleniu tych budynków. Zaoferujemy w wysokości 50 proc., a w niektórych przypadkach do 60 proc. łącznych kosztów finansowania termomodernizacji - zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

>>> Zobacz także: Wielka płyta podbija Europę Zachodnią. W Polsce również coraz popularniejsza

Tak duże dofinansowania wiązać się będą z wielkimi wydatkami. Rząd jest jednak na to przygotowany. W latach 2020-2020 Fundusz Termomodernizacji i Remontów przeznaczy na wsparcie ponad 3,2 mld zł, z czego 2,2 mld dotyczy budynków z wielkiej płyty. O działaniach funduszu informowała ostatnio także minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz

Otwieramy się dla wszystkich wspólnot mieszkaniowych i tam, gdzie właścicielami nieruchomości jest samorząd terytorialny. Wiemy, że po przeprowadzeniu gruntownych remontów wielka płyta może służyć przez kolejne dekady. [...] Z Funduszu na te prace w przyszłym roku trafi 260 mln zł, a w kolejnych latach będzie to po 300 mln zł.

- powiedziała szefowa resortu

Działania rządu wskazują, że wielka płyta przez najbliższe dekady nie zniknie z polskich miast. Bloki będą za to ładniejsze i przystosowane do obecnych warunków. 

Więcej o:
Komentarze (22)
"Wielka płyta" włączona do rządowego programu. Bloki przejdą remonty oraz termomodernizację
Zaloguj się
 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 10 razy 8

  " Spora część z nich nigdy nie przeszła renowacji..."
  Spora, czyli jaka - 10%, czy 5%? Przecież prawie wszystkie bloki są już ocieplone.

 • Marcin Kwiatkowski

  Oceniono 8 razy 8

  Szybko na to wpadli.....jak już cześć dawno sama przeprowadziła taką termomodernizację. Jak zaorali OZE to dokładają do montażu fotowoltaiki. Ręce opadają.

 • para_sucha

  Oceniono 12 razy 6

  Te bloki jeszcze przeżyją obecne wytwory budynko-podobne lepione przez deweloperów...

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 5

  Pisowska "prawdomówność" w pełnej krasie. Przecież 90% tych budynków już dawno ocieplono. Np. moja spółdzielnia, zrobiła to jakieś 18 lat temu.

  Ups..... bym zapomniał. Przecież NIKT nie ruszył porzuconych 25 lat temu i nie remontowanych od tamtego czasu bloków popegeerowskich, więc elektorat PiS ZNOWU trafia w dziesiątkę...

 • corvelinho

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Morawiecki. Chciałbym pana uświadomić że wszystkie bloki z wielkiej płyty są w PL daaaawno już ocieplone!!!
  Ogłosić program zmodernizowania czegoś dawno zmodernizowanego i odtrąbić kolejny sukces. Oto recepta na sprawny PR gabinetu tego kłamczucha.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 2 razy 2

  Morawiecki... powiedz w końcu coś i nie skłam!!!

 • arreis65

  Oceniono 2 razy 2

  szmateusz morawiecki to powszechnie znany kłamca !!!!

 • ago9118

  Oceniono 6 razy 2

  Więc jak znajomy developerek nie załapał się na developerkę, to teraz będzie za 'państwowe' docieplał.

 • uwe_sk

  Oceniono 4 razy 0

  Pewnie teraz premier "zaliczy" te mieszkania jako wywiązanie się z mieszkaniowej obietnicy wyborczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX