Alert ekspertów. Rozdmuchane transfery socjalne "głównym zagrożeniem dla koniunktury w Polsce"

Spełnianie obietnic wyborczych kosztuje rząd PiS coraz więcej. Zdaniem specjalistów Europejskiego Kongresu Finansowego transfery stają się ogromnym obciążeniem i zagrożeniem dla koniunktury w Polsce. Jest ryzyko, że deszcz pieniędzy trzeba będzie w końcu ograniczyć.

>>> Zobacz także: Poseł opozycji ostrzega, że 500 Plus jest zagrożone. Przez nieodpowiedzialne działania rządu

Zobacz wideo

Eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego w swoim raporcie "Makroekonomiczne prognozy, zagrożenia i rekomendacje dla Polski na lata 2020–2022", przestrzegają przed konsekwencjami nadmiernego obciążania budżetu wydatkami na transfery socjalne.

Zdaniem specjalistów spełnienie obietnic wyborczych takich jak program 500 Plus czy trzynastki i czternastki dla emerytów mogą okazać się "głównym zagrożeniem wewnętrznym dla koniunktury w Polsce" - donosi "Rzeczpospolita".

Tego typu transfery zwiększają deficyt strukturalny, a co gorsza, są realizowane w okresie boomu gospodarczego, co prawdopodobnie wymusi ich redukcję w okresie spowolnienia, choć wówczas przydałyby się znacznie bardziej.

- stwierdzają analitycy EKF.

Analitycy tną prognozy

Wyzwaniem dla rządu może okazać się już przyszły rok. Analitycy ścięli bowiem swoje prognozy dotyczące PKB - obecnie tempo wzrostu przekracza 5 proc., ale w roku 2020 ma spaść do nieco ponad 3 proc.

I choć w kolejnych latach wskaźnik może jednak pójść w górę, to zdaniem ekspertów na tak dobre wyniki, jak w tym roku, raczej nie możemy już liczyć.

Czytaj też: Rząd przyznaje w raporcie: wzrósł poziom skrajnego ubóstwa. Pierwszy raz od wprowadzenia 500 plus

42 mld na 500 plus, 11 mld na "trzynastki"

Tymczasem rząd zwiększył programy socjalne. Nie dość, że 500 Plus wypłacane jest już na pierwsze dziecko (w 2020 roku program będzie kosztował budżet 42 mld zł), to rosną i inne wydatki. Oprócz "trzynastek" Jarosław Kaczyński obiecał emerytom i rencistom "czternastki" (chociaż nie wszystkim). Premier Morawiecki "podarował" Polakom procent z podatku PIT (obniżając stawkę z 18 na 17 proc.), kwotę wyższą od podatku, a młodych pracujących w ogóle zwolnił z podatku.

Co zatem rząd powinien robić, by transfery socjalne nie musiały być kiedyś redukowane? Zdaniem ekspertów EKF powinien zwiększyć aktywność zawodową obywateli i podwyższyć wiek emerytalny.

Więcej o: