Od dziś można jechać trzema odcinkami nowych dróg. Adamczyk przedstawił plany ws. budowy autostrad

Zgodnie z zapowiedzią GDDKiA, od poniedziałku kierowcy mogą już jechać kilkoma nowymi odcinkami budowanych dróg. Chodzi o nową obwodnicę Częstochowy w przebiegu autostrady A1, odcinek ekspresowej drogi S17 między Warszawą a Lublinem i fragment S5 w woj. kujawsko-pomorskim. Minister infrastruktury zapowiedział przy tej okazji, że program budowy kilku autostrad zostanie zakończony do 2025 r.

W poniedziałek oficjalnie otwarto długo wyczekiwaną i jeszcze kilka miesięcy temu stojącą pod znakiem zapytania autostradową obwodnicę Częstochowy. Po tym, jak w maju GDDKiA zdecydowała się rozwiązać umowę z włoskim wykonawcą, firmą Salini, udało się nadrobić zaległości. Ryzykowne posunięcie musiało wiązać się ze zwiększeniem mocy przerobowych budujących firm i pracującymi niedzielami, w trakcie których przez 150 dni udało się wykonać prace o łącznej wartości ponad 400 mln zł.

Podczas dzisiejszej uroczystości oddania obwodnicy do użytku minister infrastruktury zapowiedział zakończenie, do 2025 r., prac przy programie budowy kilku autostrad w Polsce.

>>> Jesteś kierowcą i interesujesz się nowymi technologiami w motoryzacji? Hybrydy Plug-in mają wiele zalet. Ważne, jak są użytkowane. Sprawdź, czy są dla ciebie

Zobacz wideo
Ukończymy autostradę A1, A2, A6 i autostradę A18, tym samym pozostanie nam do zrealizowania bardzo ambitny program budowy pozostałej sieci dróg ekspresowych, w tym Via Carpatia, S11, S12, S47

- powiedział podczas otwierania obwodnicy Częstochowy minister Andrzej Adamczyk.

Podczas uroczystości obecny był także premier Morawiecki, który podziękował za wkład przy robotach związanych z powstaniem drogi oraz złożył życzenia świąteczne kierowcom, którzy będą ją użytkować. Podkreślał także walory nowej inwestycji dla handlu i turystyki.

Nowe inwestycje GDDKiA

W tym samym czasie, co obwodnica Częstochowy, oddany został także kolejny, 13-kilometrowy odcinek ekspresówki S17 Kołbiel - Garwolin (niedaleko Warszawy). Jest to piąty odcinek tej trasy oddany w 2019 r. do użytku.

Resort infrastruktury poinformował ponadto o zawarciu umowy na obwodnicę Poręby i Zawiercia. W ramach inwestycji powstać ma 16-kilometrowy odcinek nowej drogi, dwa węzły drogowe, a całość ma być wyposażona w budowle chroniące środowisko, takie jak bezpieczne przejścia dla zwierząt. GDDKiA potwierdziła ponadto prace drogowe przy obwodnicy Stalowej Woli, które trwają na całym tamtejszym odcinku DK77.

23 grudnia pierwsze samochody wjechały także na 25-kilometrowy fragment drogi S5 między Żninem i Jaroszem, na granicy województwa kujawsko-pomorskiego. Ponadto, w ostatnim czasie oddano także kolejny odcinek drogi S7 - popularnej zakopianki - na wysokości Lubnia, choć z racji trwania dalszych robót do dyspozycji kierowców oddano póki co tylko jedną jezdnię. 

Więcej o: