Segregacja śmieci. Nowe przepisy od stycznia 2020 roku. Kogo dotyczą zmiany? Ile pojemników potrzeba?

Segregacja śmieci z każdym rokiem jest coraz mocniej weryfikowana. Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy, które zmieniają się zasady segregacji odpadów. Informujemy, na czym będą polegać zmiany oraz kogo dotyczą.

We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie ustawa śmieciowa, która znacząco zmieniła rzeczywistość dotyczącą segregowania odpadów w Polsce. W związku z nowymi przepisami od 2020 roku większość miast w Polsce zdecydowało się wprowadzić znaczną podwyżkę cen za wywóz śmieci. Samorządowcy zwracają uwagę, że jest to wynikowa znacznego wzrostu kosztów całej operacji. Ważnym aspektem nowej ustawy śmieciowej jest wprowadzenie nowego systemu segregowania. 

Zobacz wideo

Segregacja śmieci według nowych zasad. Dzielimy je na pięć rodzajów 

Według nowych przepisów śmieci mamy segregować na pięć frakcji. Są to:

  • plastik,  
  • szkło,
  • odpady zmieszane,
  • metale i tworzywa sztuczne,
  • bioodpady. 

Na stronie naszesmieci.mos.gov.pl znajdują się informacje dotyczące nowych zasad segregacji odpadówNa stronie naszesmieci.mos.gov.pl znajdują się informacje dotyczące nowych zasad segregacji odpadów naszesmieci.mos.gov.pl

Na jednej z podstron Ministerstwa Klimatu znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące tego, jak segregacja śmieci wygląda w poszczególnych gminach. Za pomocą specjalnej wyszukiwarki możemy rozwiać wątpliwości na temat tego, które śmieci należy przeznaczyć do danej frakcji. Resort zwraca uwagę, że w specjalny sposób należy traktować baterie oraz zużyte sprzęty RTV AGD. 

Baterie, świetlówki, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD oddawaj do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki lub sklepu ze sprzętem elektronicznym. Zawarte w nich metale ciężkie, kwasy żrące i korozyjne, a także substancje rakotwórcze i rtęć muszą zostać zneutralizowane. W przeciwnym razie zatrują wodę i glebę.

- czytamy na stronie ministerstwa. 

Segregacja śmieci w 2020 roku obowiązkowa. Drastyczna podwyżka cen

Rzeczywistość dotycząca segregowania odpadów nieco skomplikowała życie Polaków, choć z czasem się do tego przyzwyczaimy. Po podwyżce za wywóz śmieci większość gmin planuje również wprowadzenie obowiązkowej segregacji. Osoby niestosujące się do tych przepisów będą musiały się liczyć z nawet czterokrotnie wyższymi opłatami. Na razie nie wiadomo, jak miałoby to wyglądać w przypadku spółdzielni mieszkaniowych, gdzie za niesubordynację jednej osoby musiałaby odpowiadać reszta mieszkańców. 

Więcej o: