Darowizna wartości 5 minut roboczych. Jeff Bezos krytykowany za skąpstwo wobec płonącej Australii

Jeff Bezos postanowił dołączyć do grona znanych osób, które przekazały darowizny na rzecz Australii, od września borykającej się z szalejącymi pożarami. Jednak wysokość jego finansowej pomocy, szczególnie w porównaniu ze skalą majątku miliardera i wobec podobnych gestów innych znanych osobistości, szybko została wyszydzona w mediach społecznościowych.

Amazon, którego właścicielem jest miliarder Jeff Bezos, poinformował, że przekaże milion dolarów australijskich, by pomóc Australii w zażegnaniu kryzysu wywołanego przez szalejące tam od miesięcy pożary. Szacuje się, że zginęło w nich 28 osób i ok. miliarda zwierząt. W sumie ogień objął swoim zasięgiem blisko 10 mln ha terenu, a wartość wyrządzonych szkód szacuje się na ok. 5 mld australijskich dolarów.

Milion australijskich dolarów to równowartość 690 tys. dolarów amerykańskich. Tymczasem majątek Jeffa Bezosa to obecnie ponad 110 mld dolarów. To spowodowało krytyczne uwagi po adresem miliardera, którego - zdaniem niektórych komentujących - stać na większą pomoc. Tym bardziej, gdy gest spółki i jej właściciela zestawi się z pomocą finansową, której zdecydowali się również udzielić znani, ale zdecydowanie mniej majętni przedstawiciele biznesu, aktorzy czy celebryci.

>>> Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Zobacz wideo

Miliarder skrytykowany za skąpstwo

Jak donosi Huffington Post, Leonardo DiCaprio, którego majątek wycenia się na 260 mln dolarów przekazał na pomoc Australijczykom 3 mln dolarów. Aktor Chris Hemsworth (znany m.in. z roli Thora w uniwersum Marvela - przyp. red.) ofiarował milion dolarów, podobnie jak Elton John. Z kolei Kylie Minogue, Nick Cave, Pink, czy Nicole Kidman przekazali na ten sam cel po 500 tys. dolarów, czyli niewiele mniej niż Jeff Bezos. Zgodnie z wyliczeniami Briana Merchanta, amerykańskiego dziennikarza technologicznego, darowizna Bezosa znaczy tyle, co 29 centów dla osoby posiadającej 50 tys. dolarów.

Majątek właściciela Amazona rośnie obecnie, jak wyliczył amerykański Business Insider, w zawrotnym tempie 149 tys. dolarów na minutę. Oznacza to, że darowizna 1 mln australijskich dolarów kosztowała Bezosa mniej niż 5 minut pracy.

Australię zbiera pieniądze na walkę z żywiołem

Australia boryka się z wielkimi pożarami od września. W próbach zapanowania nad szalejącym żywiołem biorą udział strażacy i ochotnicy z całego kraju. Aby im pomóc, australijska aktorka Celeste Barber zainicjowała 3 stycznia zbiórkę pieniędzy. "Pomóżcie jakkolwiek możecie. To przerażające" - napisała w mediach społecznościowych. Odzew był zaskakująco duży. Tylko w ciągu trzech pierwszych dni trwania akcji udało się zebrać  ok. 25,5 mln dol. (97 mln zł). Łączna liczba darczyńców przekroczyła 900 tys. osób z różnych stron świata.

Więcej o: