PIT-11 z problemami. System odrzucał zeznania podatkowe. Ministerstwo Finansów zareagowało

Termin składania PIT-11 mija 31 stycznia, więc czasu na złożenie rozliczeń coraz mniej. System odrzucał jednak wnioski podatników poniżej 26. roku życiu. Powodem była błędna interpretacja przepisów Ministerstwa Finansów. Problem został już rozwiązany.

Formularz PIT-11 jest niezbędny do rozliczeń podatkowych, które trzeba złożyć do końca kwietnia 2019 roku. Znajduje się w nim informacja o dochodach, kosztach uzyskania przychodu oraz zainkasowanych składkach i zaliczkach na podatek. Czasu na złożenie PIT-11 pracodawcy/zleceniodawcy mają coraz mniej, bo termin mija 31 stycznia. Co więcej, problemy stwarza system e-pit, który odrzuca formularze składane za młodych podatników - informuje Grant Thorton

PIT 11 z problemami. Winny pośpiech w implementacji zmian

W tegorocznym formularzu PIT-11 wprowadzone zostały pewne zmiany, które należy skonfigurować w oprogramowaniu kadrowo-płacowy w celu uzyskania możliwości rozliczenia się przez e-pit. System odrzuca jednak formularze składane za podatników, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Powód jest banalny, gdyż problemy dotyczą miejsca w formularzu, w którym wpisuje się przychody uzyskane przez młodego pracownika, który nie złożył lub złożył w późniejszym terminie oświadczenie o zastosowaniu zwolnienia podatkowego.

>>> Dowiedz się więcej: Do kiedy rozliczyć PIT 2020 za 2019 rok? Jak i kiedy złożyć zeznanie podatkowe? Są nowe terminy

Wprowadzane w pośpiechu zmiany w opodatkowaniu przychodów podatników do 26. roku życia zbierają waśnie swoje żniwo. MF i KIS różnie interpretują nowe przepisy, przez co podatnicy nie mogą poprawnie złożyć deklaracji w e-picie.

- czytamy w artykule Grant Thornton.

Ministerstwo Finansów reaguje

Opisany problem szybko został rozwiązany przez Ministerstwo Finansów. Na stronie resortu można już zapoznać się z instrukcją dotyczącą wypełnienia PIT-11 z uwzględnieniem ulgi dla młodych. Jest ona dostępna pod tym linkiem.

Więcej o: