Atari współtworzy sieć hoteli dla graczy. Osiem placówek, a w środku pokoje VR i hale e-sportowe

Firma Atari użyczy swojej nazwy sieci hoteli dla graczy, które zostana wybudowane w Stanach Zjednoczonych. W budynkach będą m.in. pokoje wirtualnej rzeczywistości czy przestrzenie na wydarzenie e-sportowe.
Zobacz wideo

Atari w latach 70. i 80. było bodaj najbardziej rozpoznawalną marką w branży komputerowej. Mimo statusu giganta, firmie nie udało się utrzymać na powierzchni i przeżyła kilka kryzysów. Od tego czasu prawa do marki posiadało już kilka kolejnych firm, które próbowały przywrócić Atari dawny blask i potęgę. To jednak póki co nikomu się nie udało. W 2013 r. firma ogłosiła bankructwo, by odrodzić się dwa lata później i rozpocząć strategię zwrotu (ang. turnaround strategy). 

Atari szuka swojej niszy

Jeszcze przed wdrożeniem nowej strategii, firma otworzyła w 2014 roku wirtualne Atari Casino. Przedsięwzięcie potrzebowało zaledwie 10 osób do jego realizacji, a więc firma skurczyła się niemal do minimum. Nowym otwarciem dla przedsiębiorstwem miało być ponowne wypuszczanie gier z katalogu Atari oraz tworzenie nowych produkcji mobilnych, sieciowych oraz komputerowych na starych i znanych licencjach. Plan się sprawdza, firma nadal istnieje, ale nie wróciła na dawne miejsce, ani nawet się do niego nie zbliżyła. Tym bardziej, że wyprzedaje swoje duże marki, jak chociażby Alone in the Dark kupione w 2018 roku przez THQ Nordic.

Atari jednak się nie poddaje i nadal szuka swoje miejsca w branży gier komputerowych, w której układ sił od wielu lat jest raczej niezmienny. Jeszcze w 2017 roku zapowiedziano wypuszczenie nowej konsoli, bazującej na komponentach komputerowych oraz systemie operacyjnym Linux. Firma, by zminimalizować ryzyko finansowe, zdecydowała się zebrać pieniądze na Ataribox przez crowdfunding. Konsola jeszcze się nie pojawiła, a w marcu 2018 roku zmieniono jej nazwę na Atari VCS, co nawiązywało do pierwotnej nazwy Atari 2600. Tę konsole zresztą firma wydała w wersji mini-retro i można ją kupić w Lidlu. Pełnoprawna i współczesna konsola od Atari ma się pojawić już w marcu 2020 roku - o ile tylko firma nie przeniesie premiery po raz kolejny. Po za tym Atari wciąż poszukuje innych form zarobków, które pozwolą wykorzystać sentyment do marki. 

Hotele Atari. Osiem placówek przystosowanych dla graczy

Atari to wciąż rozpoznawalna marka, która nawet dzisiaj trafia na koszulki. Potencjał leżący w logu i nazwie jest więc spory i znalazły się osoby, które postanowiły to wykorzystać. Razem z GSD Group i True North Studio firma stworzy w USA osiem hoteli dla graczy. Oczywiście samo Atari użycza tylko swoich znaków handlowych, za co przedsiębiorstwo otrzymało już 600 tys. dolarów i może liczyć na 5 proc. z zysków, donosi The Verge. Pierwszy hotel zostanie zbudowany w Phoenix, następne powstaną w Austin, Chicago, Denver, Las Vegax, San Francisco, San Jose i Seattle.

Wizualizacja hotelu AtartiWizualizacja hotelu Atarti fot. Atari

Hotele będą dostosowane oczywiście dla graczy. W środku znajdzie się więc miejsce dla pokojów gamingowych, będą też specjalne przestrzenie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a także studia e-sportowe, gdzie profesjonaliści będą mogli trenować przed turniejami. Te będą zresztą organizowane w samych hotelach, które mają być dostosowane do wydarzeń e-sportowych na żywo. 

Więcej o: