Wiceminister Rafał Weber mówił, że są miasta, przez które ruch tranzytowy jest intensywny i to do nich skierowany jest program. Jak powiedział, przez miasta takie jak Kalisz, czy Starogard Gdański każdego dnia przejeżdża blisko 20 tysięcy pojazdów. Wiceminister podkreślił, że jest to ogromne utrudnienie dla ich mieszkańców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, spaliny czy hałas. Dodał, że taka sytuacja jest problematyczna także dla tych, którzy przez miasta te przejeżdżają.
Minister Andrzej Adamczyk zaznaczył, że poza ogłoszonym dziś programem, trwają prace nad obwodnicami w ramach innych inwestycji infrastrukturalnych. "Inwestycje na drogach krajowych poza programem budowy dróg, ale te realizowane, już rozpoczęte, czy te dla których ogłoszono przetargi, również nie są tutaj uwzględnianie" - powiedział minister Adamczyk.
Jakie obwodnice powstaną? Jest lista
W ramach programu powstaną między innymi obwodnice Głogowa, Legnicy, Oławy, Brześcia Kujawskiego, Kruszwicy, Nowego Targu, Wadowic, Siedlec, Ostrołęki, Ciechanowa, Brzegu, Prudnika, Przemyśla, Sanoka, Jasła, Kolbuszowej, Augustowa, Zambrowa, Sztabina, Sztumu, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Starachowic, Wąchocka, Piszu, Olsztyna, Kalisza, Gostynia, Stargardu, Szczecinka.
Pełna lista projektów do realizacji w ramach programu znajduje się na stronie 100obwodnic.pl.