Zmarł twórca ludzików LEGO. Jens Nygaard Knudsen miał 78 lat

W Danii w wieku 78 lat zmarł Jens Nygaard Knudsen. Ostatnie tygodnie życia spędził w szpitalu. To on stworzył żółtego ludzika LEGO.

W środę 19 lutego zmarł Jens Nygaard Knudsen, który podczas pracy w LEGO odpowiadał za stworzenie słynnego żółtego ludzika. Mężczyzna cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, podają zagraniczne media, m.in. "The Independent" i "USA Today". Ostatnie tygodnie spędził w szpitalu Anker Fjord Hospice na zachodnim wybrzeżu Danii, poinformował jego kolega Niels Milan Pedersen. 

>>> Land Rover Defender z klocków LEGO

Zobacz wideo

Zmarł twórca ludzików LEGO

Jens Nygaard Knudsen pracował w LEGO od 1968 do 2000 roku. Po dekadzie od zatrudnienia w firmie opracował figurki, dzięki którym niewątpliwie zapisał się w historii. W latach 70. pracował nad minifigurkami z ruchomymi rękoma i nogami, które na rynku pojawiły się w 1978 roku. Podczas ich tworzenia zdecydowano, że klocki oprócz żółtej twarzy z uśmiechem, nie będą miały z góry określonej płci czy rasy, tak by determinowała to jedynie zabawa i wyobraźnia dzieci. Wdowa po twórcy ludzików Marianne Nygaard Knudsen powiedziała w telewizji, że stworzył minifigurki po to, by dodać życia domkom z klocków. 

Jego wyobraźnia była fantastyczna. Jeśli mieliśmy burzę mózgów, to z nim  stawała się bardziej huraganem, ponieważ miał tyle pomysłów

- dodaje Milan Pedersen. Jens Nygaard Knudsen odpowiadał także za stworzenie kilku klasycznych motywów klocków LEGO, jak Kosmos czy Piraci. Mężczyzna zmarł w wieku 78 lat. 

LEGO powstało w 1932 roku, a produkcję klocków rozpoczęto w 1940 roku. Formę w jakiej znamy je obecnie, przyjęły w 1958 roku. W 2018 roku firma zatrudniała 17 tysięcy osób.

 
Więcej o: