Milion Polaków złożyło zeznania przez Twój e-PIT. Pierwsi dostali już pieniądze na konta

Robert Kędzierski
Od 15 lutego Polacy mogą rozliczać podatek PIT za pośrednictwem rządowej strony. Z tej możliwości skorzystało już ponad milion osób. Pierwsi szczęśliwcy, którym należał się zwrot, pieniądze już mają na kontach. Ile trzeba czekać, jeśli rozliczymy się dziś?

>>> Trzy nowe ulgi w PIT. Ekspert programu "Studio Biznes" wyjaśnia jak z nich skorzystać.

Zobacz wideo

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, Polacy mogą rozliczać się z fiskusem za pomocą rządowego systemu Twój e-PIT. Warto przypomnieć, że jeśli do niego nie zajrzą lub nie wyślą rozliczenia w postaci papierowej, odpowiedni urząd skarbowy i tak otrzyma zeznanie. Odbędzie się to automatycznie.

Twój e-PIT ruszył 15 lutego. Pierwsi podatnicy mają już pieniądze na koncie

System wystartował w połowie miesiąca. Osoby, które zaakceptowały lub zmodyfikowały przygotowane automatycznie zeznanie PIT do 17 lutego, pieniądze powinny otrzymać przed 1 kwietnia. Pierwsi szczęśliwcy środki na koncie już mają - trafiły do części podatników w nieco ponad tydzień od złożenia zeznania.

Złożyłam zeznanie pierwszego możliwego dnia, czyli 15 lutego. Bank zaksięgował zwrot z urzędu skarbowego 25 lutego - we wtorek

- poinformowała naszą redakcję jedna z czytelniczek.

Złóż zeznanie i czekaj na pieniądze

Ci, którym zwrot - np. z tytułu ulgi na dziecko - przysługuje mogą zalogować się do systemu, zaakceptować lub zmodyfikować widoczny tam wniosek i zatwierdzić go online. Środki powinny trafić na konto wskazane w zeznaniu w terminie 45 dni.

Nie złożysz deklaracji? Urząd sam wyśle pieniądze

Warto pamiętać o tym, że rozliczenie się w sposób elektroniczny lub papierowy nie jest konieczne, by otrzymać pieniądze ze zwrotu podatku. Jeśli jednak skorzystamy z systemu elektronicznego, ulga na dziecko zostanie przez urzędników rozliczona automatycznie.

Jeśli nie zalogujemy się przez system Twój e-PIT środki zostaną wysłane do nas w terminie 45 dni liczonym od 30 kwietnia - wtedy przypada ostatni dzień na złożenie zeznania.

Deklaracje wciąż można składać w postaci papierowej. Przy takiej formie rozliczenia PIT na zwrot musimy jednak czekać dłużej, bo trzy miesiące.

Na początku tygodnia Ministerstwo Finansów informowało, że w systemie twój e-PIT Polacy złożyli już ponad milion deklaracji.

Warto pamiętać, że deklaracje widoczne w systemie Twój e-PIT lepiej jednak przejrzeć przed upływem terminu ich złożenia. Może się bowiem zdarzyć, że ulga, np. na dziecko, nie zostanie nam przyznana - czasami jest to możliwe tylko przy wspólnym rozliczeniu małżonków. To może się odbyć wyłącznie jeśli wyrazimy taką wolę - automatyczny system rozlicza każdego z małżonków osobno. Warto też sprawdzić, czy do podatków nie trzeba dopłacić - termin uiszczenia należności mija bowiem 30 kwietnia.

Więcej o: