Koronawirus. Facebook rozpoczyna walkę z oszustami. Będzie usuwać kłamliwe reklamy masek i leków

Rozszerzająca się epidemia koronawirusa skutkuje również tym, że w mediach społecznościowych pojawiła się fala kłamliwych ofert sprzedaży masek i leków. Facebook będzie je usuwać.

Medialne doniesienie o pojawieniu się koronawirusa w kolejnych krajach wywołują niepokój wśród wielu osób. Strach przed zarażeniem próbują wykorzystać oszuści oferujący leki oraz maski, dzięki którym rzekomo unikniemy choroby. W rzeczywistości nie są one do końca nieskuteczne, a niektóre oferty to zwykłe próby wyłudzenia.

Jak podaje Business Insider, Facebook rozpoczyna walkę z tego typu działalnością i będzie usuwać kłamliwe reklamy. U podstaw decyzji stoi fakt, że na ten moment nie istnieje żadne lekarstwo na koronawirusa, podobnie jak noszenie maseczek ochronnych nie daje stuprocentowej pewności, że unikniemy zarażenia.

Facebook zaostrzył zasady dotyczące reklam. Jak oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem?

W najpopularniejszym medium społecznościowym można zaobserwować falę reklam "lekarstw", które mają uchronić nas przed koronawirusem. W wielu przypadkach sprzedawcy twierdzą dodatkowo, że zapasy danych produktów kończą się, czym potęgują w odbiorcach wrażenie, że trzeba je kupić. Popularnym zabiegiem jest sprzedaż standardowych masek ochronnych z dopiskiem, że "strzegą one przed koronawirusem". Już wkrótce tego typu reklam nie zobaczymy na Facebooku. 

Pod większą kontrolą znajdować się będzie również Marketplace, czyli wewnętrzny rynek medium społecznościowego. Co ciekawe, Facebook już od stycznia usuwa szkodliwe treści dotyczące koronawirusa. Podobne oferty, które wprowadzają w błąd użytkowników wciąż mogą być obecne na innych portalach sprzedażowych.  

CZYTAJ TEŻ:

Więcej o: