O krok bliżej do Księżyca. Udany test systemu ratowniczego statku Orion

NASA poinformowała o zakończonym sukcesem teście kluczowego silnika rakietowego systemu ratowniczego statku kosmicznego Orion. To jej zdaniem bardzo ważny element realizacji programu Artemis - ponownego lądowania człowieka na Księżycu.
Zobacz wideo

Współczesne statki kosmiczne są wyposażone w system przerywania startu (LAS - launch abort system). W wypadku jakichkolwiek poważnych problemów z rakietą, odłącza on od niej statek, stabilizuje i przygotowuje do bezpiecznego awaryjnego lądowania.

Taki system będzie miał też budowany przez NASA razem z kilkoma koncernami statek Orion przeznaczony głównie do pozaorbitalnych lotów w kosmos, między innymi na Księżyc w ramach programu Artemis i później na Marsa.

Jak działa LAS?

LAS w wersji dla Oriona i przeznaczonej dla niego rakiety SLS składa się między innymi z trzech stałych silników rakietowych. W wypadku awarii rakiety, silnik przerywania misji najpierw odciąga od rakiety moduł załogi. Potem inny silnik - kontroli położenia (ACM) - stabilizuje odrzuconą kapsułę statku kosmicznego. Na koniec silnik trzeci - jettison - oddziela cały system LAS od Oriona tuż przed uruchomieniem spadochronu, co ma zapewnić bezpieczne lądowanie załogi w końcowej fazie gwałtownie przerwanego lotu.

25 lutego NASA przeprowadziła ostatni, trzeci już test kwalifikujący silnik ACM do lotów załogowych. Wcześniej zakończyła sprawdzanie silnika jettison i dwie z trzech prób silnika przerywania misji. System LAS dzieli zatem już niewielki krok od osiągnięcie pełnej funkcjonalności i zdaniem NASA najnowszy test z 25 lutego jest ważną częścią całego programu ponownego lądowania na Księżycu w 2024 roku.

Kiedy NASA znowu wyląduje na Księżycu?

Dotrzymanie jednak powyższego terminu będzie trudne i już staje się mało prawdopodobne. Dość powiedzieć, że pierwszy lot testowy potężnej rakiety SLS najwcześniej odbędzie się prawdopodobnie dopiero wiosną przyszłego roku, a nie późną jesienią tego roku, jak wcześniej planowano.

Późno, bo dopiero za trzy lata, mają też rozpocząć się testy w kosmosie nowych skafandrów dla astronautów. No i amerykański Kongres rozważa z powodów budżetowych przełożenie misji na Księżyc z 2024 na 2028 roku.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: