PIT 2020. Termin składania PIT-28 mija dzisiaj. Kogo dotyczy? Spóźnialscy mogą otrzymać potężną karę

2 marca mija termin składania zeznań podatkowych dla osób rozliczających się w ramach PIT-28. Formularz ten dotyczy podatników rozliczających się z wynajmu mieszkań, ryczałtu lub zarobków ze spółek, gdzie byli wspólnikami. Co z osobami, które się spóźnią?

Okres składania zeznań podatkowych rozpoczął się 15 lutego. Większość podatników ma czas na zrobienie tego do 30 kwietnia. Mogą oni także liczyć na to, że po wyznaczonym terminie zeznanie podatkowe złoży za nas fiskus. W przypadku formularza PIT-28 sytuacja nie jest jednak tak prosta. 

PIT-28. Do kiedy? Jak go rozliczyć?

Formularz PIT-28 dotyczy wynajmujących mieszkania oraz decydujących się na ryczałt. Dodatkowo, skorzystać z niego mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą bądź będące wspólnikami w spółkach. Czas na złożenie PIT-28 mija 2 marca. Można to zrobić fizycznie we właściwym urzędzie  skarbowym albo też przez internet za pomocą usługi Twój e-PIT (ale jest wyjątek, o czym poniżej). W odróżnieniu od formularzy PIT-36 i PIT-37, złożenie PIT-28 należy zaakceptować osobiście. Z tej opcji skorzystać mogą podatnicy, którzy uzyskali przychody m.in. m.in. z umowy najmu, dzierżawy czy innych o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą udać się do urzędu skarbowego osobiście. 

Zobacz wideo Studio Biznes - odc. 26

 PIT-28. Jaka kara dla spóźnialskich?

W przypadku złożenie PIT-28 po terminie, podatnikowi grozi grzywna z tytułu wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego. Kary można uniknąć poprzez złożenie do skarbówki tzw. czynnego żalu. Jest to dokument informujący o popełnieniu czynu zabronionego, w którym dołączone są wszelkie okoliczności jego popełnienia. Ponadto, spóźnialski podatnik powinien złożyć zaległą deklarację oraz zapłacić podatek, gdy jest to konieczne. 

Zgodnie z art. 48 Kodeksu Karnego Skarbowego, kara grzywny w przypadku wykroczeń skarbowych, może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Za przestępstwo skarbowe grozi natomiast kara nawet pozbawienia wolności. 

Więcej o: