Bill Gates odchodzi z zarządu Microsoftu

Współzałożyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi świata postanowił odejść z zarządu firmy. W dalszym ciągu będzie jednak doradzał jej obecnemu prezesowi i pozostałym szefom.

Bill Gates podał również na swoim koncie w serwisie LinkedIn, że opuszcza też zarząd Berkshire Hathaway - to wehikuł inwestycyjny najbardziej znanego inwestora na świecie, Warrena Buffetta.  

Bezpośrednią przyczyną tych rezygnacji jest chęć poświęcenia się przez Gatesa pracy nad projektami w założonej wraz z żoną Melindą fundacji filantropijnej. 

- Podjąłem decyzję o rezygnacji z zasiadania we władzach obydwu spółek - Microsoft i Berkshire Hathaway - aby poświęcić więcej czasu projektom filantropijnym dotyczącym zdrowia i rozwojowi na świecie, edukacji oraz bardziej zaangażować się w przeciwdziałanie zmianom klimatu - napisał miliarder na swoim koncie w serwisie LinkedIn. - Przywództwo w firmach Berkshire i Microsoft nigdy nie było silniejsze, więc nadszedł czas, aby zrobić ten krok - dodał.

Jeśli chodzi o Microsoft, Gates zaznaczył, iż jego rezygnacja z zasiadania w zarządzie nie oznacza rezygnacji uczestniczenia w życiu firmy. - Microsoft zawsze będzie ważną częścią mojego życia i będę nadal współpracować z Satyą (Satya Nadella - obecny prezes Microsoftu - red) i kierownictwem technicznym, aby pomóc w kształtowaniu wizji i osiągnięciu ambitnych celów firmy. Bardziej niż kiedykolwiek jestem optymistycznie nastawiony do postępów firmy i tego, w jaki sposób może nadal przynosić korzyści światu - podsumował współzałożyciel producenta Windowsów. 

Zobacz wideo Czy to kluczowy weekend ws. koronawirusa w Polsce? Epidemiolog odpowiada

Bill Gates, Microsoft i miliardy

Bill Gates założył firmę Micro-Soft (później nazwę zmieniono na Microsoft) wraz z Paulem Allenem w 1975 roku. Kierował nią przez około trzy dekady. Z Microsoftu ostatecznie odszedł w 2008 roku, aby zająć się m.in. działalnością charytatywną.

Według rankingu Bloomberga obecnie Gates jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem wartym 102 mld dolarów.

Więcej o: