PIT 2020. Termin składania PIT dłuższy, ale to ostatnie dni, aby odliczyć ulgi

Choć Ministerstwo Finansów informowało o tym, że termin na składanie PIT za 2019 roku został wydłużony do końca maja, to w rzeczywistości jest inaczej. Osoby chcące skorzystać z ulg podatkowych, powinni rozliczyć je do 30 kwietnia.

Na początku kwietnia Ministerstwo Finansów ogłosiło, że w ramach tarczy antykryzysowej czas na złożenie PIT za 2019 rok został wydłużony do 31 maja. Osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z ulg podatkowych powinny jednak złożyć zeznanie do końca kwietnia, gdyż w przypadku spóźnienia niezbędne będzie złożenie korekty. 

PIT 2020. Do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe? 31 maja to niekoniecznie prawda

W rzeczywistości więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego mają osoby rozliczające się za pomocą następujących formularzy: PIT-36, PIT-36L oraz PIT-39, czyli  prowadzące działalność gospodarczą bądź osiągające dodatkowy dochód, który trzeba samodzielnie obliczyć i zapłacić zadatek.

Podatnicy składający do urzędu skarbowego formularz PIT-37 (chodzi o osoby osiągający dochód tylko z pracy) powinni zalogować się do usługi "Twój e-PIT" i tam wybrać odpowiednie ulgi podatkowe. Czas na zrobienie tego nie mają do 31 maja 2020, a standardowo do 30 kwietnia. Po tym terminie system automatycznie wyśle zeznanie do fiskusa. Istnieje natomiast możliwość złożenia korekty. 

W porównaniu do minionych lat jedyną realną zmianą jest rezygnacja z wszczynania postępowań podatkowych wobec osób, które spóźnią się z rozliczeniem PIT, ale zrobią to do końca maja. W przypadku osób składających PIT-37 zrobili to jednak za nich wcześniej pracodawcy bądź zleceniodawcy. 

Zobacz wideo Dlaczego zwolnienia z ZUS nie obejmą dużych firm?

PIT 2020. "Twój e-PIT" przyspiesza proces zwrotu nadpłaty podatku 

Zeznanie podatkowe można składać drogą tradycyjną bądź za pomocą usługi "Twój e-PIT". Wybranie ścieżki elektronicznej znacznie przyspieszy proces zwrotu nadpłaty podatku, gdyż ZUS ma na to 45 dni, a nie trzy miesiące, jak w przypadku klasycznie składanego PIT-u.

Więcej o:
Komentarze (10)
PIT 2020. Termin składania PIT dłuższy, ale to ostatnie dni, aby odliczyć ulgi
Zaloguj się
 • ts-6

  Oceniono 10 razy 4

  ... i odkąd to ZUS zwraca nadpłaty podatku ?????!!!!!

 • mustermann

  Oceniono 3 razy 3

  Człowiek odpowiedzialny za tytuł tego "artykułu" powinien skorzystać z szansy, żeby siedzieć cicho.

 • cinexoi

  Oceniono 1 raz 1

  "... zapłacić zadatek"
  Czy Dobremu Dziennikarstwu w czasie koronawirusa teksty piszą dzieci, czy pomyłkowo zamienil się z dziećmi komputerami?

 • Markus Q.

  Oceniono 1 raz 1

  @dyskootantka
  Jak wynika z twojej odpowiedzi czytasz co popadnie, widzę że poprawna pisownia jest "ciebie zópełnie opca"?tuman zostanie zawsze tumanem.

 • matitalolo

  0

  Czy prawnicze matoły imbecyle i idioci słyszeli o zasadzie równości wobec prawa ? W praktyce ta zasada oznacza dla jednych 45 dni a dla innych 3 miesiące . Prior tempore potior iure z prawa rzymskiego jest nieznana dla tych prawniczych eugeniuszy.

 • wasaty_janusz

  0

  Naprawdę ZUS coś zwraca w kwestii PIT. ..? Omg

 • Markus Q.

  Oceniono 2 razy 0

  Też przeoczyłem błąd w moim komentarzu, miało być: w tytule artykułu......sorry

 • morgenroth

  Oceniono 3 razy -1

  Zwrot z ZUSu? Zobacz Sorosie, na co wydajesz swoje pieniądze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX