Bogaci staną się ekstremalnie bogaci. Niebawem na świecie powitamy pierwszego bilionera

Wkrótce bycie miliarderem nie będzie już szczytem marzeń o rekordowym majątku. W 2026 roku może pojawić się na świecie pierwszy bilioner i będzie nim Jeff Bezos - szef Amazonu.

Jesienią ubiegłego roku Comparisun, amerykański serwis z poradami dla przedsiębiorców, zamieścił oryginalne zestawienie najbogatszych ludzi świata ustawionych według tego, w którym roku ich majątek przekroczy wartość 1 biliona dolarów.

Szacunki dziennikarzy Comparisun nie były całkowitym wróżeniem z fusów – oparli je na notowaniach giełdowych i liście miliarderów opracowanej przez magazyn Forbes. Uwzględniono przy tym w tej zabawie tylko 25 najbogatszych ludzi naszego globu.

Kiedy Comparisun opublikował to zestawienie, mało kto na niego zwrócił uwagę – ot taka tam sobie zabawa jakich wiele w serwisach gospodarczych i biznesowych.

Ale nagle – w miniony tygodniu – amerykański Twitter rozgrzał się do czerwoności napędzany żywymi polemikami dotyczącymi opracowania amerykańskiego serwisu. Ktoś potknął się o nie w sieci, wrzucił do medium społecznościowego i się zaczęło. Temat, "kiedy doczekamy pierwszego bilionera" zawładnął umysłami wielu internautów w USA w czasach, gdy spora część z nich traci pracę w wyniku zatrzymania gospodarki przez koronawirusa.

Zobacz wideo Aplikacje VOD - ułatwią oglądanie filmów i seriali na smartfonie

Na czele Jeff Bezos, Xu Jiayin i Jack Ma

Nad zestawieniem Comparisun pochylili się również dziennikarze portalu giełdowego Marketwatch i stwierdzili – po swoich wyliczeniach – że ta prognoza może się ziścić. Pierwszym bilionerem na świecie prawdopodobnie zostanie Jeff Bezos, szef Amazonu. I stanie się to w 2026 roku, więc prawie już zaraz.

Majątek Bezosa jest obecnie wart – według danych agencji Bloomberg – 143 mld dol., czyli ponad 600 mld zł. Ile to pieniędzy? To niemal o połowę więcej niż wynosi zatwierdzony na ten rok budżet Polski – ten przypomnijmy, zaplanowano pierwotnie na ponad 435 mld zł. Do tego Amazon Bezosa cały czas pędzi na giełdzie. Akcje spółki, napędzanej wielkimi zakupami online w czasie pandemii, zyskały w tym roku na amerykańskiej giełdzie około 30 proc., podczas gdy S&P 500 – jeden z najważniejszych amerykańskich indeksów giełdowych - stracił niemal 12 proc. Dodajmy, że w pierwszym kwartale internauci wydali na zakupy w Amazonie aż 75 mld dol. Szaleństwo.

W zestawieniu Comparisun jest też duży konkurent Amazona i Bezosa – to Jack Ma, szef Alibaby. On bilionerem prawdopodobnie zostanie w 2030 roku. Szybciej będzie to dane Xu Jiayin – prezes i założyciel Evergrande Group, największego chińskiego dewelopera, może stać się bilionerem już w 2027 roku.

W zestawieniu jeszcze między innymi Mark Zuckerberg, szef Facebooka i twórcy Google’a. Zuckerberg może zostać bilionerem w 2036 roku, a Lary Page i Sergey Brin w 2051 roku – będą wtedy mieli 77 lat.

Tekst pochodzi z blogu PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: