"Dobry Start". Wnioski o 300 plus na dziecko już od 1 lipca. O wyprawkę mogą się starać nawet 20-latkowie

Program "Dobry Start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka rusza już od 1 lipca. Rodzice mogą składać wnioski o jednorazowe świadczenie na uczące się dzieci aż do ukończenia przez nie 20. roku życia.

300 zł na wyprawkę szkolną wprowadzono w 2018 roku. Program ma za zadanie wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów rozpoczęcia roku szkolnego. Co roku, z programu może skorzystać nawet 4,6 miliona dzieci.

"Dobry Start" - wyprawka szkolna 300 plus na dziecko

Świadczenie z programu „Dobry Start” można otrzymać tylko raz w roku. Przysługuje na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, okres otrzymywania świadczenia wydłuża się do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Pomoc rządowa nie przysługuje na studentów, ale jest możliwa w przypadku uczęszczania dziecka do szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych.

Wyprawka szkolna nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci chodzące do tzw. zerówek. Program nie przewiduje kryterium dochodowego. O świadczenie może ubiegać się każdy rodzic, bez względu na swoje zarobki.

 "Dobry Start" - od kiedy składać wniosek?

Warunkiem przyznania pomocy jest złożenie wniosku przez jednego z rodziców lub prawnego opiekuna dziecka.

Wnioski o wyprawkę szkolną można składać już od 1 lipca poprzez stronę empatia.mrpips.gov.pl lub poprzez bankowość elektroniczną. Od początku sierpnia będzie również możliwość, aby złożyć go tradycyjną, papierową metodą. W obu przypadkach, wniosek należy zgłosić do 30 listopada.

W przypadku złożenia wniosku w lipcu i sierpniu, pomoc zostanie przekazana do 30 września. Jeśli złożymy wniosek w późniejszym terminie, to pieniądze trafią na konto w przeciągu dwóch miesięcy.

Zobacz wideo Wyprawka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?
Więcej o: