Wyprawka 300 plus. Ponad pół miliona wniosków o wsparcie z programu Dobry Start

Marlena Maląg poinformowała o 577 tys. złożonych wnioskach o wsparcie z programu Dobry Start. Można je składać od 1 lipca.

"1 lipca ruszyła trzecia edycja programu. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Do tej pory złożono już 577,3 tys. wniosków" - powiedziała Maląg w Białymstoku, cytowana na profilu resortu na Twitterze.

Resort podaje, że najwięcej wniosków o "Dobry Start" złożono dotychczas w woj. mazowieckim i wielkopolskim.

W tegorocznym budżecie na wypłatę świadczenia zabezpieczono 1,42 mld zł. Według szacunków, z programu ma skorzystać 4,5 miliona uczniów.

Komu przysługuje świadczenie Dobry Start?

Jak pisaliśmy, od 1 lipca można składać wnioski w ramach programu "Dobry Start". Dofinansowanie w wysokości 300 zł do wyprawki szkolnej otrzymują rodzice uczących się dzieci.

Przysługuje ono raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, od 2019 r. świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.

Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. Nie ma kryterium dochodowego.

Jak złożyć wniosek o wyprawkę 300 plus?

Wnioski o świadczenie dobry start od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez ministerialny portal emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS. Świadczenie dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Oznacza to, że gmina ustala prawo do świadczenia dobry start samodzielnie i nie przekazuje wniosku do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - w państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.

Od 1 lipca wnioski o 'Dobry Start' można składać przez bankowość elektronicznąOd 1 lipca wnioski o 'Dobry Start' można składać przez bankowość elektroniczną Fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Przyjmowanie wniosków papierowych natomiast rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będą te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+" (urząd miasta, urząd gminy czy ośrodek pomocy społecznej). W przypadku rodzin zastępczych wnioski będą składane do powiatowych centrów pomocy rodzinie.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?
Więcej o: