Spółka paliwowa PKN Orlen przekazała Krajowej Administracji Skarbowej 32 samochody pozwalające na kontrolę jakości paliwa. Uroczystość z udziałem wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina odbyła się w Płocku, gdzie spółka ma siedzibę.
Jak zauważa portal "Puls Biznesu", kontrolowany przez skarb państwa PKN Orlen robi biznes na przekazanym KAS-ie podarunku. - Każda skuteczna akcja przeciw oszustom z szarej strefy oznacza dla nas dodatkowy zysk - mówił cytowany przez "PB" Daniel Obajtek, prezes OKN Orlen.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że firma korzysta na sprawnej administracji państwowej, która walczy z nielegalnym handlem paliwami. Dodał, że uszczelnienie systemu obrotu paliwem przekłada się na zwiększenie kwot, jakie spółka wpłaca do budżetu państwa w formie podatków. Z danych NIK wynika, że w 2015 r. dzięki ograniczaniu szarej strefy do budżetu państwa trafiło 269 mld zł, a w 2018 r. - 375 mld zł.
Komisja Europejska (KE) przedłużyła termin na rozpatrzenie wniosku w sprawie połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos o 15 dni roboczych, czyli do 22 lipca 2020 roku. Poprzedni termin podjęcia decyzji w sprawie fuzji przez Komisję upływał 30 czerwca 2020 roku. 4 maja PKN Orlen przesłał do Brukseli odpowiedzi na zastrzeżenia KE i propozycje kształtu środków zaradczych.
Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W kwietniu 2018 r. w Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia. W lipcu ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Z kolei pod koniec sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.