Wybory prezydenckie 2020. Wyniki sondażu exit poll. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski niemal remisują

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w sondażu exit poll przeprowadzonym przez instytut Ipsos uzyskali niemal taki sam wynik. Dzieli ich niecały punkt procentowy. Ostateczny wynik będzie zatem niepewny do czasu wydania przez PKW oficjalnego komunikatu na ten temat.
Zobacz wideo Wieczór wyborczy Gazeta.pl. Goście: Leszczyna, Belka, Bortniczuk

Instytut badawczy Ipsos opublikował wyniki tzw. exit poll dotyczące wyborów prezydenckich 2020. Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i jego opozycyjny konkurent Rafał Trzaskowski uzyskali niemal identyczne wyniki.

Sondaż wskazuje jednak, że obecny gospodarz pałacu prezydenckiego uzyskał poparcie nieco większe - jego sondażowy wynik to 50,4 proc. głosów. Rafała Trzaskowskiego poparło zaś 49,6 proc. ankietowanych.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski blisko jak nigdy

Przy tak małej różnicy pomiędzy kandydatami podkreślić trzeba, że ostateczny wynik, który ogłosi Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek lub wtorek, może się różnić od tego, który poznaliśmy dziś wieczorem.

Wyniki sondażu exit poll przygotowanego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, mogą różnić się od wyników oficjalnych o dwa punkty procentowe. Tymczasem obecna różnica wynosi 0,8 pkt.

Różnica pomiędzy wynikiem sondażowym a rzeczywistym wynika z tzw. błędu losowego. Oznacza to, że kandydat, który w sondażu uzyska np. 51 proc. głosów, według ostatecznych danych PKW może mieć 49 proc. lub 53 proc. poparcia.

Więcej o: