Kolejna edycja programu Maluch Plus. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Od 7 września można składać wnioski o dofinansowanie z programu Maluch Plus. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Maluch Plus to rządowy program, którego celem jest dofinansowanie miejsc opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, tzn. żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Podmioty zakwalifikowane do programu mogą otrzymać roczne dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki.

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, obwieściła rozpoczęcie kolejnej edycji programu Maluch Plus na briefingu prasowym w Milanówku. - Ogłaszamy to tak wcześnie, żeby móc ogłosić wyniki konkursu do końca tego roku i rozpocząć te inwestycje jak najszybciej - podkreśliła szefowa resortu rodziny.

Jak złożyć wniosek o wsparcie z programu Maluch Plus?

Rządowy program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, ale także innych podmiotów, które chcą tworzyć żłobki. Na największe wsparcie mogą liczyć gminy, w których nie ma infrastruktury żłobkowej. W ubiegłym roku wnioski można było składać drogą papierową, dostarczając wniosek do Urzędu Wojewódzkiego bądź elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP.

Dofinansowanie otrzymają wyłącznie zwycięzcy konkursu ofert organizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie internetowej resortu. Przyszli beneficjenci będą zobowiązani do utrzymania miejsc opieki nad dziećmi przez pięć lat. W ubiegłym roku resort przeznaczył na Maluch Plus 400 mln zł.

Minister rodziny zaznaczyła, że rządowa inicjatywa cieszy się sporą popularnością, ale przede wszystkim przynosi konkretne efekty. - Kiedy objęliśmy rządy użłobkowienie w Polsce było na poziomie ponad 12 proc., dziś wskaźnik użłobkowienia sięga 24 proc. Mamy już 6,5 tys. instytucji, które świadczą opiekę nad dziećmi do lat trzech - wyliczała.

Maluch Plus 2021. Wyższy budżet. Wnioski można składać od 7 września

Budżet programu w wyniesie 450 mln zł, a nabór wniosków do Maluch Plus 2021 ruszy już 7 września. Wiceminister Barbara Socha zauważyła natomiast, że w kolejnym roku program będzie kontynuowany w coraz lepszym kształcie. 

Zwiększamy kwotę dofinansowania tworzenia jednego miejsca z 25 tys. zł do poziomu 30 tys. zł. Natomiast w tych jednostkach samorządu, gdzie do tej pory nie funkcjonowały żłobki kwota dofinansowania nadal wynosi 33 tys. zł.

- przekazała. 

Zobacz wideo Morawiecki: Dzieci są nietykalne. Ich przyszłość powinna spoczywać w rękach rodziców
Więcej o: