Bon pierwszaka. Komu przysługuje wsparcie? Ile wynosi stypendium?

Bon pierwszaka to stypendium, które mogą uzyskać polscy uczniowie mieszkający za granicą. Stypendium przyznawane jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ile wynosi wsparcie? Zobacz, komu przysługuje?

Bon pierwszaka to program, który wystartował w 2016 r. Od tego czasu pomoc uzyskali uczniowie m.in. na Litwie, Łotwie i Ukrainie. W ubiegłych latach pomoc była realizowana ze środków przekazywanych przez Kancelarię Senatu oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Bon pierwszaka. Co to jest? Ile wynosi wsparcie?

Pomoc obejmuje wyprawkę szkolną w postaci przedmiotów niezbędnych do nauki oraz jednorazowe stypendium w wysokości 400 zł. O dofinansowanie mogą się starać rodzice uczniów rozpoczynających naukę na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi i w Czechach.

Bon pierwszaka. Komu przysługuje świadczenie?

W 2020 r. bon pierwszaka jest finansowany ze środków przekazanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Program bon pierwszaka obejmuje 57 szkół na Litwie, 4 szkoły na Łotwie, 10 placówek na Ukrainie, 25 w Czechach i wybrane placówki na Białorusi. Z programu może skorzystać nawet 2 190 uczniów klas pierwszych.

Program wystartował po raz pierwszy w 2016 r. Wówczas pomoc była ograniczona do uczniów klas pierwszych w polskich szkołach na Litwie. Dzięki programowi 1101 uczniów otrzymało plecaki z pełnym wyposażeniem oraz bon o wartości 500 zł. Środki można było przeznaczyć na dodatkowe zajęcia edukacyjne oraz indywidualne potrzeby każdego ucznia.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?
Więcej o: