Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020. Kaczyński o człowieku misji

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 roku. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, Forum odbywa się w Karpaczu, a nie w Krynicy, jak do tej pory. Daniel Obajtek jest szefem płockiego koncernu od lutego 2018 roku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 r., które w tym roku odbywa się w Karpaczu. Tradycyjnie organizowano je w Krynicy, jednak miejsce spotkania zmieniono w związku z epidemią koronawirusa.

Dziękując za wyróżnienie, Obejtek mówił, że w biznesie "musimy podejmować decyzje, bo biznes to żywy organizm". - Głównym celem biznesu jest zarabianie. Ale biznes ma nas także rozwijać - twierdzi prezes PKN Orlen. - Biznes ma budować zdrową konkurencję. Ma nas wzmacniać i tworzyć bezpieczeństwo nam i naszym rodzinom. Biznes ma budować całą naszą gospodarkę. Siłę państwa mierzy się tylko i wyłącznie silą gospodarki.

Wszystkie działania, które podejmujemy w PKN Orlen, mają jeden cel. Chcemy być liderem transformacji energetycznej w naszym regionie i siłą napędową polskiej gospodarki. Tytuł Człowieka Roku [Forum Ekonomicznego - przyp red.]  traktuję jako dowód uznania dla drogi rozwoju, którą obraliśmy

- komentuje wyróżnienie na Twitterze Daniel Obajtek.

Informację o tym, że to właśnie prezes Orlenu dostanie dziś wyróżnienie na Forum Ekonomicznym, podawał rano "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na nieoficjalne źródła. Do tej pory wyróżnieni tym tytułem zostali politycy m.in. Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk czy Beata Szydło, a także Jan Paweł II. Papież został wyróżniony tytułem Człowieka Roku 2001 Europy Środkowo-Wschodniej. "W swojej pracy Jan Paweł II wprowadza do zasad ekonomii wartości, które nam wszystkim są bardzo potrzebne" - mówił wtedy wręczający to wyróżnienie były premier, Jerzy Buzek.

Wśród członków rady programowej forum, która przyznaje nagrodę w tym roku, są m.in. wicepremier Piotr Gliński, przedstawiciele opozycji, a także twórca wydarzenia, Zygmunt Berdychowski. Oprócz Obajtka w tym roku wyróżniono także PGNiG jako firmę roku, a nagroda specjalna trafiła do kandydatki opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi - Swiatłany Cichanouskiej. 

Prezes PKN Orlen Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020

Gratulacje dla prezesa Orlenu za wyróżnienie płyną z wielu stron. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście z okazji wręczenia Danielowi Obajtkowi tytułu Człowieka Roku Forum Ekonomicznego 2020, napisał, że jest on nie tylko człowiekiem gospodarczego sukcesu, ale też człowiekiem misji.

To, co robi, stojąc na czele Orlenu, jest misją służącą rozwojowi Rzeczpospolitej, służącą umacnianiu naszej pozycji na arenie międzynarodowej

- napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Za pośrednictwem Twittera gratulacje przekazał również m.in. Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. "Małopolanin, Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020. Gratulacje Panie Prezesie" - pisze samorządowiec.

Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020. Wcześniej był m.in. wójtem Pcimia

Daniel Obajtek to pochodzący z Myślenic menedżer, przedsiębiorca i samorządowiec. Przez blisko dziewięć lat (od 2006 do 2015) pełnił funkcję wójta gminy Pcim. W latach 2016–2017 zasiadał na stanowisku prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a od lipca 2016 do lutego 2018 w radzie nadzorczej spółki LOTOS Biopaliwa. W latach 2017-2018 Obajtek trafił na stanowisko prezesa grupy energetycznej Energa S.A.

Funkcję szefa polskiego koncernu paliwowego Obajtek pełni od lutego 2018 roku. W trakcie swojego urzędowania przyczynił się m.in. do zainicjowania przejęcia przez Orlen spółki Lotos. W kwietniu bieżącego roku doszło również do przejęcia przez koncern grupy Energa.

Zobacz wideo Janusz Kaczmarek: zatrzymanie byłego prezesa Lotosu mogło być przestępstwem
Więcej o: