Przekop Mierzei Wiślanej. Gróbarczyk: Moment, który rozpoczyna kierunek zakończenia tej realizacji

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w fundamencie mostu północnego. Przekonywał, że prace idą zgodnie z harmonogramem. - Podpisanie aktu erekcyjnego to ten bardzo ważny moment, który rozpoczyna już kierunek zakończenia tej realizacji. On oczywiście nie nastąpi tak szybko - powiedział minister.

Marek Gróbarczyk powiedział, że wmurowanie kamienia węgielnego jest nie tylko aktem budowlanym, lecz także symbolicznym. Podkreślił, że inwestycja wkracza w końcową fazę, a kolejnym etapem będą prace wykończeniowe na terenie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. 

Kamień węgielny pod budowę mostu na przekopie Mierzei Wiślanej

- Przed nami bardzo ważny moment, to ostateczne zalanie drugiego przyczółka drogowego, czyli zamknięcie pewnego etapu w zakresie realizacji budowy, przejście do kolejnego, ale i zamknięcie pewnego etapu mentalnego, dyskusji - co z mierzeją, jak to będzie wyglądało, czy będzie kanał żeglugowy - powiedział Gróbarczyk. - Myślę, że ta dzisiejsza uroczystość - zalanie kamienia węgielnego, podpisanie aktu erekcyjnego - to ten bardzo ważny moment, który rozpoczyna już kierunek zakończenia tej realizacji. On oczywiście nie nastąpi tak szybko, jak byśmy chcieli, ale w związku z tym, że te prace idą bardzo dobrze, jesteśmy zgodnie z terminem i harmonogramem, to napawa nas ogromnym optymizmem - podkreślił.

Gróbarczyk dodał, że bardzo się cieszy z takiego stopnia zaawansowania budowy i zaprosił wszystkich, którzy nie są przekonani do przekopu przez Mierzeję Wiślaną do odwiedzania miejsca inwestycji. Dziękował też wszystkim zaangażowanym w projekt. - Pieniądze są budżetowe, wypracowane przez Polaków, myślę, że bardzo dobrze zainwestowane. To chyba jest taki odpór temu wszystkiemu, że nie mamy pieniędzy i nie stać nas na inwestycje - mówił minister.

Zobacz wideo Dlaczego przekopujemy Mierzeję Wiślaną?

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zaznaczył, że jest to inwestycja bardzo ważna dla całej Polski. Przypomniał porównanie dokonane przez kapitana Zbigniewa Sulatyckiego, który powiedział, że patrząc na przekop Mierzei Wiślanej, można zobaczyć jak wyglądała budowa Gdyni. - Oczywiście tam było to na większą skalę, ale dziś tutaj dotykamy też historii - dodał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Sobotnie wmurowanie kamienia węgielnego jest już kolejną uroczystością na terenie przekopu. Dwa lata temu prace zainaugurował Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wbił ostatni słupek geodezyjny, wytyczający trasę wodną przez Mierzeję Wiślaną.

Przekop Mierzei Wiślanej 

Nowa droga wodna między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu statków o długości do 100 metrów i 20 metrów szerokości. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą przekopu konsorcjum firm NDI i Besix. Zgodnie z planem przekop przez Mierzeję Wiślaną ma być gotowy w połowie 2022 roku. Koszt całej inwestycji to około półtora miliarda złotych.

Więcej o: