PKO BP ostrzega klientów przed oszustami. Wyłudzają dane

Oszuści wysyłają do klientów banku fałszywe maile, w których informują o rzekomym zablokowaniu rachunku. Każdy, kto dał się nabrać na oszustwo, powinien natychmiastowo skontaktować się z PKO BP.

"Ostrzegamy przed wiadomościami podszywającymi się pod bank. Oszuści informują o zablokowaniu dostępu do rachunku i zachęcają do skorzystania z linka w celu jego przywrócenia. Prosimy w niego nie klikać, nie odpowiadać na wiadomość i natychmiast ją usunąć" - poinformował PKO Bank Polski na swojej stronie internetowej.

O sprawie donosi także CERT Polska. "Uważajcie, przekażcie znajomym i pamiętajcie o zgłaszaniu podejrzanych wiadomości pod adresem incydent.cert.pl" - apelują twórcy portalu zajmującego się cyberbezpieczeństwem.

A jeśli padniemy ofiarą oszustów?

Jak informuje PKO BP, skorzystanie z linku może spowodować utratę danych, kontroli nad kontem bankowym lub komputerem czy smartfonem. I przypomina swoim klientom, by ci:

  • zachowali ostrożność i ograniczone zaufanie do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z linku - nie reagowali na nie, nie klikali w linki, nie ujawniali swoich danych.
  • Logując się do serwisu internetowego banku, zawsze wprowadzali adres strony ręcznie - nie korzystali z linków.
  • Sprawdzali poprawność adresu strony w przeglądarce internetowej (poprawny adres to ipko.pl) oraz obrazka bezpieczeństwa.
  • Przed potwierdzeniem operacji zlecanej w serwisie iPKO kodem SMS dokładnie czytali treść otrzymanego SMS-a, żeby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji (zwracali uwagę na rodzaj dyspozycji, poprawność numeru konta odbiorcy, kwotę przelewu).

Infolinia dla ofiar oszustwa

W przypadku skorzystania z linku zawartego w otrzymanej wiadomości i podania jakichkolwiek danych na stronie internetowej przypominającej serwis iPKO, Bank prosi o kontakt telefoniczny z konsultantem pod numerem 800 302 302 (brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju, w pozostałych przypadkach – opłata zgodna z taryfą operatora) lub +48 81 535 60 60 (do połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych; opłata zgodna z taryfą operatora).

Więcej o: