Austria ogłasza "niemal całkowity" lockdown i godzinę policyjną. Firmy dostaną 80 proc. rekompensaty

Rząd Austrii ogłosił zakaz przemieszczania się i godzinę policyjną, która zacznie obowiązywać od najbliższego wtorku. Wprowadzony w celu powstrzymania wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 "niemal całkowity lockdown" ma potrwać do końca listopada. Zamykane w związku z zamrożeniem gospodarki przedsiębiorstwa i spółki otrzymają 80-procentową rekompensatę za ponoszone straty.

Informację o kolejnym "lockdownie" przekazał na konferencji prasowej kanclerz Austrii Sebastian Kurz. W życie ma wejść także godzina policyjna - zakaz przemieszczania się będzie obowiązywać między 20 a 6 rano. Nie będą też dozwolone żadne spotkania między osobami z więcej niż dwóch gospodarstw domowych. Wcześniej Sebastian Kurz zapowiadał, że będzie starał się uniknąć kolejnego zamknięcia, ale teraz miały go do tego zmusić gwałtowne wzrosty zakażeń, które mogą postawić pod znakiem zapytania wydolność austriackiej służby zdrowia.

Zobacz wideo Morawiecki o koronawirusie i potencjalnym lockdownie: Swoją wielkością druga fala zaskoczyła nas również w Polsce

Austria. Lockdown od wtorku. Będzie też godzina policyjna

Wśród wyjątków od godziny policyjnej wymieniono obowiązki związane z opieką lub niezbędne podróże służbowe. - Będzie to miało wpływ na branżę sportową, kulturalną i rekreacyjną. Hotele będą musiały zostać zamknięte za wyjątkiem podróży służbowych, a my musimy również zamknąć restauracje i kawiarnie, z wyjątkiem zamówień w dostawie i na wynos - powiedział kanclerz Kurz.

W przeciwieństwie do wiosennego "lockdownu" w Austrii, sklepy pozostaną otwarte, ale nie odbędą się słynne jarmarki bożonarodzeniowe. Uniwersytety i szkoły średnie będą uczyć przez Internet. Przedszkola i szkoły podstawowe pozostaną otwarte. Rząd zachęcił też biura do pracy zdalnej, a wszyscy mieszkańcy będą mogli opuszczać swoje domy tylko w celu zrealizowaniu najważniejszych potrzeb.

Jak dodał kanclerz Kurz, zamykane w związku z lockdownem przedsiębiorstwa i spółki otrzymają 80-procentową rekompensatę za ponoszone straty. Rząd przedstawi też program, który ma zapobiec zwolnieniom w sferze produkcyjnej.

Mieszkańcy niemal 9-milionowego państwa nie sprzeciwiają się obostrzeniom - sobotnia manifestacja przeciwników "lockdownu" w Wiedniu przyciągnęła według tamtejszych mediów zaledwie 200 osób.

W ostatnich tygodniach liczba pozytywnych wyników testów na koronawirusa w Austrii wzrosła, znacznie przekraczając poziomy odnotowane wiosną. Wczoraj zanotowano kolejny nowy rekord - w ciągu 24 godzin odnotowano 5 627 zakażeń, podczas gdy dziś liczba ta była niewiele niższa i wynosiła 5 439.

Więcej o: