Bitcoin bije kolejne rekordy. Kryptowaluta przekroczyła wartość 20 tys. dolarów

W środę 16 grudnia kurs kryptowaluty przekroczył wartość 20 tys. dol. po raz pierwszy od trzech lat. Aktualnie bitcoin kosztuje rekordowe 22 tys. dol.

Rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością oraz sporymi wahaniami w stosunkowo krótkim czasie. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak stały wzrost wartości bitcoina, który wywindował najbardziej popularną kryptowalutę do rekordowo wysokich poziomów. 

Zobacz wideo Mieszkańcy eurolandu zwykle lubią swoją walutę. Polska na euro jeszcze trochę poczeka Wybierz serwis

Bitcoin pobił rekord wartości. W ciągu roku waluta zyskał ponad 200 proc. 

Aktualnie bitcoin (BTC) kosztuje około 22,7 tys. dol. W ciągu trzech dni kryptowaluta urosła o prawie 18 proc. wartości. Najpierw po raz pierwszy od grudnia 2017 roku przebiła granicę 20 tys. dol, by w szczycie wartości przekroczyć poziom 23,5 tys. dol. W środę 16 grudnia w godzinach popołudniowych jeden bitcoin kosztował ponad 75 tys. zł. 

Kurs bitcoinaKurs bitcoina stooq.pl

W ciągu ostatnich 12 miesięcy bitcoin zyskał na wartości 243 proc. W marcu bieżącego roku na skutek pandemii koronawirusa kryptowaluta kosztowała zaledwie 3,6 tys. dol. Od tego czasu obserwujemy jednak jej nieprzerwany wzrost. 

Dlaczego bitcoin bije rekordy wartości? Jednym z powodów dodruk pieniędzy 

- W odróżnieniu od poprzednich zwyżek, tym razem ruch w górę napędzany jest w dużym stopniu przez inwestorów instytucjonalnych, którzy stopniowo zwiększają swoje zaangażowanie w bitcoiny oraz inne kryptowaluty. Są przyciągani przez dobre stopy zwrotu tych cyfrowych aktywów oraz przez duży potencjał na przyszłość, jaki one oferują -  wyjaśnił cytowany przez "The Guardian" Nigel Green, prezes firmy doradczej deVere.

Kursy walut - 26 listopada Kursy walut 17.12. Dolar i frank szwajcarski tracą na wartości

Inwestorzy są zainteresowani kryptowalutą jako potencjalnym sposobem ochrony przed rosnącą inflacją. Wzrosty wartości bitcoina łączą się w czasie ze słabnącym kursem dolara. Aktualnie kurs amerykańskiej waluty jest najniższy od kwietnia 2018 roku. Eksperci zauważają także, że w odróżnieniu od klasycznych pieniędzy, które są stale dodrukowywane, ilość kryptowaluty jest ograniczona, co również działa na jej korzyśc. 

Więcej o: