Rząd wprowadza program dla gmin, gdzie działały PGRy: Chcemy, by w tych miejscach zajaśniało słońce

W środę zorganizowana została konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera. Politycy skomentowali sytuację epidemiologiczną w Polsce.

- Od dłuższego czasu zadajemy sobie pytania o to, jak będzie wyglądała polska gospodarka po epidemii koronawirusa - powiedział na początku konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Premier mówił o koniecznych krokach, które muszą być podjęte, by wyjść z kryzysu wywołanego pandemią.

Zobacz wideo Sylwester jednak bez godziny policyjnej? Morawiecki "apeluje" o nieprzemieszczanie się

Rusza program wsparcia dla gmin, gdzie funkcjonowały PGRy w wysokości 250 mln złotych

- Wiele obszarów w Polsce zostało opuszczonych po upadku państwowych gospodarstw rolnych. Bardzo gwałtownie przyrosło tam bezrobocie, bieda, wycofane zostały usługi publiczne. Była to ogromna niesprawiedliwość. (...) Dziś chcemy naprawiać tę niesprawiedliwość, by do tych miejsc znów zajrzała nadzieja - powiedział Mateusz Morawiecki o miejscowościach, które znajdują się na ternach popegeerowskich.

Program wsparcia dla ziem, które znajdują się na terenie byłych państwowych gospodarstw rolnych ma kosztować 250 mln złotych. Wsparcie realizowane w ramach rządowego programu inwestycji lokalnych. Gminy będą mogły złożyć trzy wnioski o dotację w wysokości od minimum 50 tysięcy do maksymalnie pięciu milionów złotych. 

Wnioski mogą być składane na: budowę infrastruktury wodnej, drogowej, modernizację świetlic czy bibliotek, budowę remiz strażackich, rozbudowę placów zabaw, terenów rekreacyjnych i turystycznych, termomodernizację budynków czy rewitalizację zabytków. - Chcemy bardzo mocno poprawić szansę rozwojowe tych zaniedbanych w czasach III RP terenów (...). Kryzys jest jak sztorm na morzu. Duże statki ucierpią, ale najbardziej dotknięte są te małe. Dlatego chcemy przeznaczyć dla nich największe środki, tak jak to miało miejsce w ramach dotychczasowych programów. Chcemy, by szarość na terenach popegeerowskich nareszcie została rozświetlona przez nowe inwestycji. Chcemy, by wraz z 2021 rokiem w tych miejscach wreszcie zajaśniało słońce - mówił Mateusz Morawiecki.

Paweł Szefernaker dodał, że nabór wniosków ruszy w gminach już 4 stycznia. O dofinansowanie mogą ubiegać się gminy, gdzie funkcjonowały PGR-y. Wnioski można potrwa do 14 lutego.

Więcej o: