PIT 2020. Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT pracownikowi?

Otrzymałeś już PIT za 2020 rok? Jeśli nie, Twój pracodawca ma jeszcze kilka dni, aby Ci go dostarczyć. Powinien to zrobić najpóźniej do 1 marca.
Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

"Do podatków nie wystarczy umysł matematyka, tutaj potrzebny jest filozof" - przekonywał Albert Einstein, wybitny fizyk, twórca teorii względności. Być może wolał odkrywać nowe zjawiska niż corocznie wypełniać formularze podatkowe. Podobnie jak wielki uczony, miliony Polaków nie lubią, ale muszą je wypełniać. 

Przed nami kolejny sezon składania rocznych zeznań podatkowych za 2020 rok. I jak co roku, wszyscy, a zwłaszcza księgowi i specjaliści od finansów podkreślają, że to wyjątkowy i gorący okres. W styczniu pracodawcy wysłali elektroniczne deklaracje do urzędów skarbowych. Formularze musiały być podpisane podpisem kwalifikowanym oraz danymi autoryzacyjnymi, jeśli pracodawca jest osobą fizyczną (dotyczy PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR).

Z kolei w lutym pracodawcy wysyłają PIT-y pracownikom, którzy od 15 lutego mogą składać zeznania podatkowe PIT w urzędzie skarbowym. Mamy na to czas do 30 kwietnia. Ci, którzy rozliczyli się z fiskusem elektronicznie, mogą się już chwalić się, że dostaną zwrot nadpłaconego podatku. Dodatkowe pieniądze ucieszą każdego, ale nie wszyscy mogą się nimi cieszyć. Wielu z nas nadal czeka na roczne rozliczenia od pracodawcy i zastanawia się...

...do kiedy pracodawca musi dać PIT?

Wielu podatników chce już złożyć rozliczenie PIT-37 za zeszły rok. Pracodawca zatrudniający osoby fizyczne bądź wypłacający im wynagrodzenia, jest zobowiązany do złożenia informacji o wysokości dochodów tych osób w 2020 roku (PIT-11, PIT-R) oraz zbiorczych deklaracji (PIT-4R, PIT-8AR).

Jeśli chodzi o obowiązek przesłania PIT-11 oraz PIT-R pracownikom, to ostatecznym terminem powinien być 28 lutego. Ale w tym roku 28 lutego wypadnie w niedzielę, więc ostateczny termin przesuwa się na poniedziałek 1 marca 2021 r. To oznacza, że w ciągu kilku najbliższych dni każdy z nas powinien otrzymać swój PIT od pracodawcy.

Gotowiec Twój e-PIT wyręczy cię w rozliczeniu

Abyśmy nie musieli się sami trudzić, możemy skorzystać z gotowca, który podpowie nam gdzie i co wpisać. Podobnie, jak w ubiegłym roku, przy wypełnianiu zeznania podatkowego można skorzystać z usług Twój e-PIT. To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Deklaracje rozliczone w sposób elektroniczny są objęte krótszym okresem zwrotu nadpłaconego podatku, w porównaniu do druków złożonych w formie tradycyjnej. Przy pomocy usługi Twój e-PIT, można rozliczyć następujące zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.

Zobacz wideo
Więcej o: