Nowe obostrzenia w Polsce. Rząd opiera się na wskaźniku średniej liczby zakażeń z siedmiu dni

Mazowieckie i lubuskie dołączyły do województw o zaostrzonych zasadach bezpieczeństwa. "Mały lockdown" został przedłużony także na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu, gdzie takie zasady zostały wdrożone kolejno dwa tygodnie i tydzień temu. Jak napisał Piotr Tarnowski, wszystko wskazuje na to, że nowe obostrzenia wprowadzane są na podstawie średniej liczby nowych zakażeń z siedmiu dni.
Zobacz wideo Wiadomości. Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

"Czyli jednak wskaźnik średniej liczby nowych przypadków z 7 dni jest wskaźnikiem, na podstawie którego ogłaszano nowe obostrzenia" - napisał na swoim Twitterze Piotr Tarnowski. W województwach obostrzenia ogłaszano, gdy wskaźnik przekroczył liczbę 44 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Taka sytuacja ma właśnie miejsce w województwach warmińsko-mazurskim (62,6), pomorskim (48,3), mazowieckim (46,3) i lubuskim (46,6).

Tarnowski stworzył wizualizacje średniej liczby nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców z ostatnich siedmiu dni. Szczególnie ciekawie prezentują się statystyki z rozróżnieniem na powiaty. Wynika z niego między innymi, że średnią dzienną liczbę zachorowań województwa warmińsko-mazurskiego, która jest obecnie najwyższa w kraju i wynosi 62,8- przewyższa obecnie kilka powiatów z innych województw. Najwyższy wskaźnik notowany jest kolejno w mieście Zielona Góra (88,7) oraz w powiatach lęborskim (87,1), grodziskim (84,8) oraz żywieckim (80,6).

Nowe obostrzenia. Co i gdzie zmieni się 15 marca?

W środę 11 marca minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie restrykcji na kolejne województwa, których średnia dzienna liczba zachorowań na 100 tysięcy osób przekroczyła 40. Tym samym województwo mazowieckie, lubuskie i pomorskie dołączą do województwa warmińsko-mazurskiego, w którym od dwóch tygodni obowiązują następujące restrykcje:

  • zamknięte hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych i niektórych podróży służbowych),
  • zamknięte kina, teatry, muzea, galerie sztuki i kasyna,
  • zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe, stoki narciarskie
  • ograniczona dostępność galerii handlowych (czyli pozostają otwarte sklepy spożywcze, drogerie, apteki, saloniki prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sklepy budowlane, punkty bankowe, pralnie, zakłady fryzjerskie i optyczne),
  • nauczanie hybrydowe dla uczniów klas 1-3.

Zasady dla Warmii i Mazur zostały przedłużone do 28 marca, na Pomorzu będą one obowiązywać od 13 do 28 marca, natomiast na Mazowszu i ziemi lubuskiej od 15 do 28 marca. 

Więcej o: