Biedroń grozi, że Lewica nie zagłosuje za KPO. "Jeżeli nie zostanie złożony w KE w formie ostatecznej"

- Jeżeli Krajowy Plan Odbudowy nie zostanie złożony w Komisji Europejskiej w formie ostatecznej, zadokowanej tak jak wymaga tego Bruksela to Lewica nie zagłosuje za tym projektem - przekazał w rozmowie z RMF FM Robert Biedroń.

Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli, dowiedziała się, że Polska wciąż nie przesłała ostatecznego Krajowego Planu Odbudowy, który jest warunkiem otrzymania pomocy z europejskiego Funduszu Odbudowy. W piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że KPO został przyjęty i wysłany do Komisji Europejskiej. RMF jednak donosi, że przed północą został dostarczony dokument, który nie jest jeszcze ostateczny i można go zmieniać.

O przesunięcie posiedzenia Sejmu o dwa tygodnie wnioskuje Koalicja Obywatelska. "Kluczem deklaracja Lewicy i Szymona Hołowni. Bez nich PiS traci większość" - napisał Cezary Tomczyk. O ewentualnym odroczeniu posiedzenia mówił również w sobotę Krzysztof Gawkowski. - Dziś Lewica mówi "tak" dla Unii Europejskiej i dla wielkiego planu odbudowy, bo te pieniądze powinny tutaj w Polsce być. Powinny być jednak jasno i konkretnie spisane cele. (...) Jeżeli mamy głosować Fundusz Odbudowy przed wysłaniem go do Komisji Europejskiej, to na to nie może być zgody - powiedział w sobotę Krzysztof Gawkowski. Jak dodał, jeżeli rząd Mateusza Morawieckiego nie wyśle do poniedziałku rano informacji o ostatecznym kształcie Krajowego Planu Odbudowy, Lewica będzie się domagała, aby wtorkowe posiedzenie Sejmu zostało odłożone. - Nie potrzeby się spieszyć, jeżeli nie będą spełnione wszystkie warunki, które zagwarantują, że pieniądze będą dobrze wydawane, a wspólnota będzie mogła nad tym czuwać, a Polacy będą zadowoleni - podkreślił polityk.

Gawkowski poinformował również, że Lewica złoży pakiet zmian legislacyjnych dotyczących pracowników. - Miejsce i rola Lewicy w parlamencie to budowa odpowiedzialnego zaplecza dla tych wszystkich ludzi, którzy potrzebują wsparcia - dodał.

Zobacz wideo Czy kryzys w Zjednoczonej Prawicy jest już zażegnany?

"Pakt" Lewicy i PiS

W tym tygodniu przedstawiciele Lewicy i premier Mateusz Morawiecki spotkali się ws. Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Odbudowy. Po spotkaniu politycy ogłosili porozumienie w tej kwestii.- Lewica złożyła propozycje, które są bardzo konkretne, a przede wszystkim odnoszą do realnych problemów realnych ludzi. (...) Rząd zgodził się na wszystkie warunki, negocjowaliśmy kwoty i formułę wsparcia w poszczególnych sześciu punktach - powiedział podczas konferencji prasowej Robert Biedroń. Chodzi o:

  • budowę 75 tys. mieszkań na wynajem,
  • 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych,
  • przynajmniej 30 proc. środków unijnych dla samorządów,
  • 300 mln euro trafi dodatkowo dla branż szczególnie poszkodowanych,
  • uzgodnienie szczegółowego planu wydatkowania,
  • powstanie komitetu monitorującego, który będzie zrzeszał przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu.
Więcej o: