500 plus. Mateusz Morawiecki zapowiada: Przedstawimy kontynuację programu

- Prawdziwym fundamentem i rewolucyjną zmianą był program 500 plus, który mógł się zadziać dzięki naprawie systemu finansów publicznych. Jego kontynuację przedstawimy za parę dni w ramach prezentowania Nowego Ładu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji Coalition Pro Familia.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki wziął udział w czwartkowej, międzynarodowej konferencji Coalition Pro Familia, podczas której zapowiedział przedstawienie kontynuacji programu 500 plus w ramach Nowego Ładu

Zobacz wideo Kiedy prezentacja Nowego Ładu? Wicerzecznik PiS: Maj jest niewykluczony, a jak będzie to czas pokaże

Mateusz Morawiecki: Rodzina jest absolutnie podstawową komórką społeczną

Jak podkreślał premier, "rodzina jest absolutnie podstawową komórką społeczną", a Polska chce jeszcze bardziej wzmocnić jej rolę w życiu społecznym. - To nie był przypadek, że w roku 2015 zmieniliśmy nazwę z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z tym akcentem podstawowym na rodzinę - zaznaczał Morawiecki. 

Przyznał, że piękne chęci, szlachetne idee czy wola polityczna są bardzo ważne, jednak "bez zdolności do finansowej przebudowy architektury państwa byłyby, jak niedokończony dom, czy dom o paru piętrach, ale bez wykończenia, bez możliwości zamieszkania". 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że program 500 plus był prawdziwym fundamentem oraz rewolucyjną zmianą, która mogła się ziścić, dzięki "naprawie systemu finansów publicznych". System ten, jego zdaniem, "był wcześniej dziurawy jak durszlak". Przekonywał, że nikt wcześniej "nie zadał sobie trudu, żeby doprowadzić do jego usprawnienia, uszczelnienia" i zrobił to dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości

- Dzięki temu rozpoczęliśmy nasz program, którego kontynuacje przedstawimy za parę dni w ramach prezentowania Polskiego Ładu - podkreślał premier podczas konferencji. 

Marcin Horała o Nowym Ładzie. Zarzuty o podnoszenie podatków za rządów PiS są "nieuczciwe"

Wcześniej no Nowym Ładzie mówił też wiceminister infrastruktury Marcin Horała, który był gościem programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. Prowadzący zapytał go m.in. o to, jakie działania podejmie w przypadku podwyżki podatków w związku z wprowadzeniem założeń Nowego Ładu. 

- Wyrywa pan z kontekstu jeden element - odpowiedział Horała. Jak dodał, rozmowa jest prowadzona nie o faktach, lecz jedynie domniemaniach. 

- Ja jestem w stanie powiedzieć, i nawet coś na ten temat wiem, że generalnie raczej pan zobaczy obniżki podatków. Tak jak nieuczciwie jesteśmy traktowani, że do tej pory podnosimy podatki, ale generalnie poziom opodatkowania pod rządami PiS spadł - bo te duże podatki PIT, CIT zostały obniżone. Te kierunki będą kontynuowane - argumentował. - obniżka takiego podatku [PIT - red.], płaconego przez miliony podatników, to ogromna zmiana i zmiana we wpływach do budżetu - mówił. 

Tłumaczył, że ów obniżka jest "nie do porównania" z przykładową małą sektorową opłatą ukazującą, "jak podnieśliśmy rzekomo podatki". Wspomniane sektorowe podatki to m.in. podatek handlowy, opłata cukrowa, podatek od małpek itp. 

- Ogólny kierunek rządów PiS-u będzie kontynuowany w Nowym Ładzie, to jest obniżanie obciążeń podatkowych - zapowiadał wiceminister. Horała nie chciał zdradzać więcej szczegółów dotyczących programu i zapowiedział, że przyjdzie moment, "kiedy Nowy Ład zostanie ogłoszony". - Wtedy wszystkie pytania z nim związane od razu na siebie odpowiedzą - mówił. 

Oficjalnej daty prezentacji Nowego Ładu jeszcze nie ma

Choć oficjalna data prezentacji Nowego Ładu jeszcze nie jest znana, to nieoficjalnie mówi się o 15 maja. Po południu w czwartek 13 maja zbierze się kierownictwo PiS i to wtedy zapadnie ostateczna decyzja dotycząca daty. 

- Wszystko jest przygotowane; wystarczy decyzja, że zostaje ten plan uruchomiony i wtedy nastąpi prezentacja całego programu, a potem szczegółowe elementy w kolejnych tygodniach - mówił w zeszłym tygodniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki na antenie Polskiego Radia

Więcej o: