Łukasz Szumowski oddaje poselski mandat, zastąpi go Rafał Romanowski. Kim jest przyszły parlamentarzysta?

Były minister zdrowia Łukasz Szumowski postanowił zrezygnować z poselskiego mandatu. Polityk zostanie dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii. Jego miejsce w ławach sejmowych zajmie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Łukasz Szumowski uzyskał mandat poselski w wyborach parlamentarnych w 2019 r. Posłem pozostanie do końca stycznia, później obejmie funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii.

W sytuacji, w której parlamentarzysta rezygnuje z mandatu, jego miejsce zajmuje kolejna osoba z listy wyborczej pod względem uzyskanego wyniku. Tą osobą w tym przypadku jest wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, radny sejmiku województwa mazowieckiego.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Kolejne wyzwanie przyjmuję z pokorą i pełną odpowiedzialnością za Polskę" - napisał w piątek na Twitterze Rafał Romanowski.

Zobacz wideo Elektrowne węglowe w Polsce wyłączone w 2035 roku?

Rafał Romanowski nowym posłem PiS

Romanowski ma 43 lata. Ukończył studia licencjackie z zakresu dziennikarstwa i PR, a także studia magisterskie z marketingu i reklamy. W Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie uzyskał tytuł Executive Master of Business Administration (EMBA).

Łukasz Szumowski Łukasz Szumowski rezygnuje z poselskiego mandatu

Od listopada 2015 r. do stycznia 2020 r. oraz od sierpnia do listopada 2007 r. był podsekretarzem stanu w resorcie rolnictwa. Od czerwca 2006 r. do sierpnia 2007 r. pełnił w ministerstwie funkcję doradcy - szefa Gabinetu Pełnomocnika Rządu ds. Kształtowania Ustroju Rolnego.

Wrócił do resortu w listopadzie ubiegłego roku.

"Mówi się, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, a co dopiero trzy. Tylko, że ta rzeka nigdy nie jest taka sama – nie ta woda, nie ten nurt. Inaczej było w 2007, inaczej w 2015, a inaczej w 2021 r" - tak wówczas uzasadniał swoją decyzję w mediach społecznościowych. Jak dodał, "nie mógł odmówić" wicepremierowi i ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi.

Rafał Romanowski od lutego 2020 r. do listopada 2021 r. był pełnomocnikiem ministra aktywów państwowych ds. rolno-spożywczych. Był też pełnomocnikiem zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

W latach 2009-2015 był również pełnomocnikiem prezesa zarządu – prokurenta w Stadninie Koni "Nowe Jankowice". W latach 2010-2015 był wiceprezesem Zarządu Grupy Hodowców Koni "Koń zimnokrwisty". Od 2008 do 2009 r. pełnił funkcję kierownika Sekcji Prezydialnej – Agencji Nieruchomości Rolnych. Od grudnia 2000 r. do czerwca 2006 r. był konsultantem w Polkomtel S.A.

Więcej o: