Podatek dochodowy 2022. Twój e-PIT już działa. Można rozliczyć PIT za 2021 rok

Rozpoczęła się tegoroczna akcja rozliczeń PIT, która potrwa do 2 maja. Po raz czwarty Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa udostępniły usługę Twój e-PIT, czyli automatycznie przygotowane roczne zeznania podatkowe osób fizycznych. Można je przejrzeć lub poprawić i zatwierdzić poprzez stronę internetową: www.podatki.gov.pl.

Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska przypomniała, że usługa Twój e-PIT obejmuje cztery formularze: PIT-37 (przychody z umowy o pracę, zlecenie lub dzieło), PIT-38 (przychody kapitałowe), a także PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Dostęp do usługi jest zapewniony całą dobę.

Rozliczenie podatku dochodowego przez Twój e-PIT

Osoby, które złożą deklarację podatkową przez usługę Twój e-PIT otrzymają szybciej zwrot nadpłaty - maksymalnie do 45 dni. W przypadku PIT-37 i PIT-38 jeśli podatnik nie zatwierdzi ani nie odrzuci automatycznie wypełnionego formularza to po 2 maja zostanie on domyślnie zaakceptowany przez KAS.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Zeznanie PIT-28 podatnicy mogą składać w usłudze Twój e-PIT do końca lutego, a PIT-36 do 2 maja. W przypadku tych formularzy nie ma możliwości automatycznej akceptacji przez KAS - należy je przejrzeć, ewentualnie uzupełnić i samodzielnie zatwierdzić.

W ubiegłym roku poprzez usługę e-PIT przesłano do urzędów skarbowych około 10 milionów deklaracji podatkowych. Dla porównania w 2019 roku było to mniej więcej 7 milionów.

Zmiany w Twój e-PIT

Od tego roku usługa Twój e-PIT dostępna jest również w języku angielskim. Z kolei historia płatności i status zwrotu nadpłaty zostały przeniesione do e-Urzędu Skarbowego, można uzyskać do niego dostęp przy pomocy: Profilu Zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Do samej usługi Twój e-PIT można też zalogować się danymi podatkowymi z 2020 roku.

Więcej o: