Chcesz pomóc Ukraińcom? Polskie MSZ uruchomiło formularz pomocowy

Na stronie pomagamukrainie.gov.pl działa formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie w związku z inwazją Rosji. Z jego pomocą można przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących.

"Uruchomiliśmy stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl. W tym miejscu można zgłaszać gotowość do pomocy oraz zapotrzebowanie na nią" - pisał na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Podobną informację przedstawiało również polskie MSZ.

Psy w schronisku w Chersoniu "Jest ze mną 500 zwierząt, nie zostawię ich". Schroniska pod ostrzałem

Wojna w Ukrainie. Rząd uruchomił stronę internetową

Na rządowej stronie internetowej pomagamukrainie.gov.pl znajduje się formularz zgłoszeniowy dla wszystkich, którzy chcą nieść pomoc Ukrainie atakowanej przez Rosję. Poprzez formularz można przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, a także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz. Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.

Jak czytamy w komunikacie polskiego MSZ, Ukraińcom można pomóc na kilka sposobów:

  • wsparcie materialne - osoby, które opuściły swoje domy, mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
  • mieszkanie lub schronienie - część uchodźców potrzebuje mieszkania - na kilka lub kilkanaście dni;
  • środki transportu - do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także dla potrzebujących osób;
  • wsparcie osobiste - dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Wsparcie będzie przekazywane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych. 

Wraz z uruchomieniem strony internetowej przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl. "Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb" - zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Uchodźcy na przejściu w Medyce Pomoc Ukrainie. Jak zaoferować nocleg uchodźcom?

Polska gotowa udzielić pomocy Ukrainie

 - Jesteśmy gotowi, jako państwo, do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, żeby dotrzeć z pomocą, zarówno do tych osób, które będą docierały do nas, na nasze terytorium - tym, czym zajmować się będzie MSWiA razem z wojewodami, ale także, żeby pomóc na terytorium Ukrainy - zapowiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej wiceminister Paweł Jabłoński, cytowany przez PAP za IAR.

Wyjaśnił, że jeśli dowolna osoba bądź organizacja pozarządowa zechce coś przekazać w Polsce lub za granicę, wystarczy, że wskaże poprzez formularz rodzaj oferowanej pomocy. Następnie osoba bądź organizacja zostanie skierowana do właściwego punktu na terenie swojego województwa lub konkretnego powiatu.

Wszelkie oferowane dary oraz oferty będą koordynowane przez wojewodów i przekazywane przez nich do bazy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Ta z kolei będzie przekazywać pomoc na terytorium Ukrainy.

Zobacz wideo Pierwsze nagrania ataków ukraińskich dronów TB2 na rosyjskie wojska

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: