Czy tego chcemy, czy nie opinie byłych i aktualnych pracowników niezależnie od tego czy w sieci, czy przekazywane z ust do ust krążą na nasz temat. W wielu, nawet dużych firmach koncentrujemy się na procesie zatrudniania zapominając o tym, aby pożegnać się z klasą z pracownikami, którzy wybrali innego pracodawcę. Dlaczego to ważne? Przy zmieniających się realiach rynkowych i coraz większym niedobrze specjalistów kontakt z byłym pracownikiem może się okazać na wagę złota, także w kontekście poszukiwania nowych pracowników.
– Partnerski offboarding, czyli proces kończenia współpracy, czy tego chcemy, czy nie wpływa na nasz biznes i to w bardzo wymierny sposób. Nasz pracownik może przecież solidnie przekazać swoje obowiązki, wyjaśnić szczegółowo tematy, którymi się zajmuje albo… po prostu biernie czekać na ruch z naszej strony. Choć między tymi postawami jest przepaść, w której znajduje się większość procesów związanych z pożegnaniami, powinniśmy jako przedsiębiorcy zadbać o to, aby proces odejść z organizacji był maksymalnie partnerski. Z jednej strony to dla nas okazja do skutecznego zarządzenia wiedzą i obowiązkami, z drugiej możliwość zebrania mnóstwa informacji zwrotnych na temat tego, co działa i nie funkcjonuje w naszej organizacji – wyjaśnia Adam Piwek, ekspert marki pracodawcy z Goldenline.
W czasach tzw. wielkiej rezygnacji, czyli coraz większej liczby świadomych odejść pracowników, wpływających na ciągłość biznesową przedsiębiorstw, budowanie procesu zarządzania odejściami wydaje się coraz bardziej kluczowe. Musimy pamiętać także, że żegnając się z pracownikiem z klasą zyskujemy szansę nie tylko na jego zrekrutowanie w przyszłości, ale także na to, że np. poleci dopasowanego kandydata w przyszłości, czy wręcz pomoże nam znaleźć osobę na swoje stanowisko.
– Tak naprawdę proces odejścia z organizacji jest papierkiem lakmusowym relacji i sytuacji w organizacji. Żegnając się z klasą zyskujemy, z jednej strony pomagając w sobie, z drugiej dbając też o komfort osoby, która z nami się żegna. Nie ma przecież nic gorszego niż poczucie zmarnowanych kilku lat czy miesięcy zatrudnienia zakończone w niepartnerski sposób. W czasach, gdy w kilka minut za pośrednictwem mediów społecznościowych możemy zweryfikować opinię o firmie, produkcie i pracodawcy partnerskie podejście do rozstań procentuje – dodaje Adam Piwek.
Poznaj 6 kluczowych kwestii, o których pamiętać żegnając się z klasą ze swoimi pracownikami zaglądając na blog HR Goldenline.