Sieć 3G w Polsce wkrótce zostanie wyłączona przez T-Mobile. Czy musisz zmienić telefon? [WYJAŚNIAMY]

Sieć 3G do 2023 roku ma zostać wyłączona przez T-Mobile. Operator już zaczął rozsyłać SMS-y do swoich klientów korzystających ze starych modeli telefonów, które nie obsługują nowych technologii. Podobnie mają w przyszłości postąpić inni operatorzy.

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki ze stałą stopą oprocentowania? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. Już jutro, w czwartek 12 maja, o 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Zobacz wideo Czy sieć 5G zrewolucjonizuje internet?

Sieć T-Mobile zapowiada, że od początku 2021 roku rozpoczął się proces odchodzenia od sieci 3G. Ma się on zakończyć po dwóch latach. Dzięki temu operator będzie mógł dalej rozwiać sieci 4G/LTE i 5G.  W pierwszej kolejności w ramach testu, T-Mobile odetnie od sieci 56 stacji bazowych obejmujących swoim zasięgiem powiaty ostrowiecki, starachowicki i opatowski. Nie podano jednak dokładnej daty wyłączenia.

Sieć 3G zostanie wyłączona w Polsce. T-Mobile już rozsyła SMS-y

"W związku z wyłączeniem sieci 3G, informujemy, że Twój telefon nie obsługuje najnowszych technologii. Wymień telefon, aby nadal korzystać z usług. Przyjdź do najbliższego sklepu T-Mobile" - taką wiadomość mogło otrzymać wielu klientów T-Mobile w ostatnim czasie, podaje spidersweb.pl. W 2020 sieci 2G oraz 3G odpowiadały 5 proc. transmisji danych w T-Mobile. 

3G to sieć cyfrowa telefonii komórkowej o poszerzonej pojemności dysponująca dodatkowymi usługami umożliwiającymi transmisję video i pakietową.  Sprzęty z tymi modemami mogą łączyć się z internetem z przepustowością rzędu nawet kilkudziesięciu Mb/s. Po ich wyłączeniu nadal możliwe jest korzystanie z sieci 2G, w której dostępne są połączenia głosowe i SMSy. Technologia ta oferuje również usługę dostępu do internetu, ale z bardzo niską prędkością przesyłania danych (prędkości liczone w kilobajtach).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wyłączenie 3G w Polsce. Czy trzeba kupić nowy telefon? 

W praktyce może zmusić to do wymiany telefonu osoby, które regularnie korzystają na starszych modelach z internetu mobilnego. Zastąpić je może sprzęt z modemem LTE albo 5G. Natomiast zmiana nie powinna znacząco wpłynąć na użytkowników, którzy wykorzystują telefon jedynie do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Te funkcje wciąż pozostaną sprawne mimo odłączenia 3G.  

"Klienci, którzy mają karty SIM starsze niż 6 lat lub zostali przez nas poinformowani o potrzebie wymiany karty SIM, powinni to zrobić przed wyłączeniem sieci 3G jeśli chcą mieć dostęp do nowszych technologii" - poinformował również T-Mobile.  

Piotr Grabiec ze spidersweb.pl spekuluje, że "w przyszłości polskie sieci telefonii komórkowej zdecydują się na wyłączenie również sieci 2G, co w niektórych państwach na świecie już się dzieje". Obecnie jednak bardziej spodziewać się można, że inni operatorzy pójdą drogą T-Mobile i również zrezygnują z sieci 3G, co idzie w parze z rozwojem sieci 5G.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: