Pomoc dla Ukrainy warta ponad pół miliarda dolarów. Stany Zjednoczone ogłaszają kolejny pakiet

Prezydent Joe Biden zatwierdza w poniedziałek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak przekazał John Kirby z Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, pakiet jest wart 550 mln dolarów, a łączna pomoc Stanów Zjednoczonych od początku rosyjskiego ataku to 8 mld dolarów.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ukrainy Jake Sullivan, sekretarz stanu Antony Blinken i Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA rozmawiali w poniedziałek ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami na temat pomocy dla kraju ogarniętego wojną.

Przekazano, że prezydent USA Joe Biden ma zatwierdzić w poniedziałek pakiet pomocy o wartości 550 mln dolarów. Jak przekazał John Kirby z Narodowej Rady Bezpieczeństwa, to m.in. amunicja do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS i amunicja do haubic.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kirby zaznaczył, że to siedemnasty pakiet pomocy dla Ukrainy zatwierdzony przez administrację Joe Bidena, a łączna wartość pomocy Amerykanów od początku rosyjskiej inwazji to 8 mld dolarów.

Zobacz wideo Zobacz także: Ukraińscy komandosi wylądowali na słynnej Wyspie Węży i podnieśli na niej flagę Ukrainy

Wojna w Ukrainie. Pomoc Unii Europejskiej

Tymczasem w poniedziałek Unia Europejska przekazała Ukrainie pierwszą transzę nowej pomocy makrofinansowej w wysokości miliarda euro. Wypłacono pierwszą połowę kwoty, reszta dotrze we wtorek.

Ukraińskie wyrzutnie HIMARS w akcjiBędą kolejne systemy rakietowe HIMARS dla Ukrainy. Jest decyzja USA

Decyzja w sprawie udzielenia pomocy została podjęta 12 lipca. Ma ono pokryć najpilniejsze potrzeby finansowe ukraińskiego budżetu w następstwie rosyjskiej agresji. To część pakietu w łącznej wysokości 9 miliardów euro, zatwierdzonego przez Radę Europejską pod koniec czerwca. Ma ona uzupełnić dotychczasowe wsparcie w wysokości 1,2 miliarda euro wypłacone w pierwszym półroczu.

Środki pomocy makrofinansowej przekazano Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na preferencyjnych warunkach. Unijny budżet ma pokryć koszty odsetek od tej pożyczki.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: