Węgrom grozi odcięcie od funduszy. Jourova: Analizujemy sytuację w Polsce

- Analizujemy sytuację w innych krajach, w tym w Polsce - powiedziała w rozmowie z Polsat News Vera Jourova. Europejska komisarz była pytana, czy wobec Polski może zostać uruchomiona ta sama procedura, co wobec Węgier.

- Analizujemy sytuację w innych krajach, w tym w Polsce, ale by uruchomić taką procedurę, jak dziś wobec Węgier, w przypadku Polski, nie mieliśmy wystarczających dowodów na występowanie korupcji, konfliktu interesów i tego typu oszustw nieściganych przez prokuraturę, a to jest głównym celem tych przepisów - powiedziała w rozmowie z Polsat News Vera Jourova.

Zobacz wideo Zgorzelski o stosunku PiS do UE: Infantylne gadanie Smerfa Marudy

Komisarz podkreśliła, że mechanizm warunkowości "nie służy naprawianiu praworządności w krajach członkowskich". - Mamy inne narzędzia, np. art. 7 - wytoczony wobec Polski, doroczne raporty praworządnościowe, czy procedury o naruszenia unijnego prawa - mówiła. 

Podkreśliła, że "pieniądze z funduszu odbudowy są przyznawane na postawie innych kryteriów". 

- Celem mechanizmu warunkowości jest ochrona unijnych pieniędzy przed nadużyciami, dlatego to nie zostało użyte przeciwko Polsce. Ale mamy wiele, wiele innych problemów w Polsce, które musimy próbować rozwiązywać przy pomocy innych narzędzi - stwierdziła.

Mateusz MorawieckiMorawiecki o decyzji KE ws. Węgier: Polska będzie się przeciwstawiała

Komisja Europejska proponuje obcięcie Węgrom funduszy

Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier. Chodzi o 65 procent pieniędzy z trzech programów z polityki spójności, czyli 7,5 miliarda euro. Powodem są zarzuty dotyczące korupcji w tym kraju, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z europejskiego budżetu i przy zamówieniach publicznych.

- Komisarze jednomyślnie zdecydowali o kolejnym kroku w procedurze w ramach mechanizmu warunkowości wobec Węgier - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn. Poinformował jednocześnie, że Węgry zadeklarowały w ostatnich tygodniach zmiany w prawie, które mają zapewnić skuteczną walkę z korupcją.

- Siedemnaście projektów przepisów zostało zaproponowanych, ale jesteśmy na razie na poziomie obietnic i czekamy na ich wdrożenie - dodał komisarz Hahn. Ostateczna decyzja o zawieszeniu unijnych funduszy należy do krajów członkowskich - musi się na to zgodzić 55 krajów wspólnoty. To ostatni etap mechanizmu warunkowości uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością i ochroną budżetu, który Komisja uruchomiła wobec Węgier wiosną. Jest to pierwszy kraj członkowski objęty tą procedurą.

Victor Orban i Mateusz Morawiecki, 17.02.2021, KrakówKE pokazała Węgrom, że mechanizm warunkowości to nie żarty. Co z Polską?

Więcej o: