Rosja. Pilot samolotu zmobilizowany podczas kontroli paszportowej. Tuż przed planowanym startem

Na krótko przed startem samolotu linii Azur Air pilot został zmobilizowany do wojska. Mężczyznę zatrzymano przy kontroli paszportowej i musiał od razu udać się na spotkanie ze służbami wojskowymi. Lot opóźnił się o dziewięć godzin.

Samolot Azur Air miał wystartować z Ufy i kierować się do Antalyi o godz. 5:20. Kilka minut przed startem poinformowano pasażerów, że lot się nie odbędzie z powodu powołania do wojska drugiego pilota, który miał kierować samolotem.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Rosja. Pilot został zmobilizowany do służby wojskowej kilka minut przed startem samolotu

Pilot przechodził już przez kontrolę paszportową, a następnie został zatrzymany i przewieziony bezpośrednio do biura rekrutacyjnego. Pasażerowie lotu Azur Air oczekiwali początkowo na pasie startowym przez dwie godziny, po czym usłyszeli informację przekazaną przez głośnik, że "z powodu częściowej mobilizacji i wynikającego z niej zakazu przekraczania granicy dla drugiego pilota, start jest odwołany. Proszę opuścić samolot" - informuje Radio Swoboda. Pasażerowie musieli wyjść z samolotu, a ich lot przełożono na godzinę 14:00. Jeden z mężczyzn, który znajdował się na pokładzie maszyny, opublikował krótkie nagranie z tego zdarzenia. Jak podaje NEXTA "pilot otrzymał wezwanie przed lotem, ale nie zgłosił się do komisariatu wojskowego i tuż przed lotem otrzymał zakaz opuszczania kraju" - przekazuje Radio Swoboda. Władze lotniska do tej pory nie skomentowały sytuacji.

Władimir Putin Władimir Putin zawiesza mobilizację. Zamiast niej będzie pobór do wojska

Rosja. Trwa aktywny nabór rezerwistów do wojny w Ukrainie

Częściowa mobilizacja została ogłoszona przez prezydenta Władimira Putina 21 września. Do tej pory powołanie do udziału w wojnie w Ukrainie otrzymało wielu obywateli w wieku poborowym, nawet jeśli nie mają wymaganego doświadczenia wojskowego. Wysłano je do osób starszych, z niepełnosprawnością czy zmarłych. Władze ogłosiły zamiar powołania 300 tys. nowych rekrutów. 14 października prezydent Władimir Putin oświadczył, że 16 tys. zmobilizowanych okupantów walczy już w Ukrainie - podaje Ukraińska Prawda.

Alaksandr Łukaszenka Łukaszenka podjął decyzję o mobilizacji. Odbędzie się pod przykrywką ćwiczeń

Więcej o: