Senior plus - rusza kolejny nabór wniosków. Jak złożyć? Ile wyniesie dofinansowanie?

Rusza nowy nabór wniosków do programu Senior plus. To już kolejna jego edycja, w której samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie bądź funkcjonowanie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. Za cel obrano zwiększenie uczestnictwa ludzi starszych w życiu społecznym. W tym roku budżet programu wyniesie 60 mln zł.

Rząd zapewnia, że Senior plus to program wieloletni. Ma on na celu zwiększyć aktywność uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym, poprzez dofinansowanie tworzenia i rozwoju Domów i Klubów seniora. Kto może starać się o otrzymanie dofinansowania? Jak złożyć wniosek i jaką kwotę można otrzymać?

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Nowa edycja programu Senior plus

W poniedziałek 28 listopada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało informację, że rusza nabór wniosków w ramach rządowego programu Senior Plus. Wnioski będzie można składać do 5 stycznia 2023 roku. 

Chcemy, aby seniorzy mieli możliwość realizacji swoich pasji oraz, żeby byli bardziej aktywni. Takim celom służy tworzenie Domów i Klubów Senior+. W całej Polsce mamy już prawie 1,1 tys. takich placówek, zależy nam, aby ich przybywało. Zachęcam samorządy do udziału kolejnej edycji programu

- mówiła ministerka rodziny Marlena Maląg cytowana na gov.pl

Senior plus - Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie należy składać w wersji elektronicznej w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD). Należy to zrobić do 5 stycznia 2023 roku do godziny 16. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najpóźniej do 17 marca 2023 roku. Program dofinansowuje jedynie projekty jednoroczne, czyli takie, które będą realizowane i zakończone w roku 2023.

Senior plus - kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Istnieją dwa moduły dofinansowania. Pierwszy dotyczy wsparcia nowo tworzonych placówek, drugi - już istniejących domów i klubów seniora.

W przypadku pierwszego modułu dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 tys. złotych w przypadku Dziennych Domów. Na utworzenie Klubów dla seniorów można uzyskać 200 tys. złotych wsparcia. Tym sposobem nawet 80 proc. całkowitego kosztu może zostać sfinansowane z pieniędzy programu. 

W przypadku drugiego modułu dofinansowania dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zaplanowanego zadania. W tym module na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu Senior plus można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 złotych dofinansowania. Jedno miejsce w Klubie Senior plus może być natomiast dofinansowane kwotą maksymalnie 200 złotych miesięcznie.

Więcej o: