Ślub w grudniu i wspólne rozliczenie małżonków za 2022 rok? Polski Ład zmienia zasady

Dzięki wprowadzonym zmianom małżonkowie, którzy wezmą ślub choćby w ostatnich dniach grudnia, mogą się wspólnie rozliczyć za cały rok. Polski Ład otwiera furtkę i zmienia zasady na korzyść małżeństw. Więcej szczegółów poniżej.

Jeszcze całkiem niedawno do tego, by móc się wspólnie rozliczyć, małżonkowie musieli być w związku przez cały rok podatkowy. Teraz będzie korzystniej.

Wspólne rozliczenie małżonków. Nowe zasady

Nadszedł czas na zmiany we wspólnym rozliczeniu małżonków. Polski Ład otworzył furtkę i zmienił przepisy na korzyść małżonków. Nowe zasady rozliczenia małżeństw weszły w życie od 1 stycznia 2022 r., ale tak naprawdę pierwszy raz mogli je zastosować ci, którzy pobrali się w 2021 r.

Obecnie, jeśli weźmiemy ślub w tym roku - 2022 - choćby pod koniec grudnia, a nawet w sylwestra 31 grudnia, to będziemy mogli wspólnie rozliczyć się za cały 2022 rok.

Przypomnijmy, że wcześniej przepisy przewidywały możliwość wspólnego rozliczenia pod warunkiem, że małżonkowie byli w związku przez cały rok podatkowy.

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Kto najbardziej skorzysta na nowych zasadach?

Na wprowadzonych zmianach najbardziej skorzystają pary, w których jeden z małżonków osiąga ponad 120 000 zł dochodu, drugi zaś ma niskie zarobki czy też w ogóle ich nie ma. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Otóż w ramach Polskiego Ładu podwyższono I próg podatkowy. I tak, od 1 stycznia 2022 r. wzrósł on  z 85 528 zł do 120 000 zł. Dzięki wprowadzeniu tej zmiany, małżeństwa, w których jeden z małżonków zarabia powyżej 120 000 zł, a drugi zdecydowanie mniej czy też wcale, sporo zyskają. Gdyż po zsumowaniu dochodów małżonków i podzieleniu ich przez dwa (dwie osoby), może się okazać że lepiej zarabiający małżonek nie musi płacić podatku w wysokości 32 proc. i oboje małżonkowie zapłacą 12-proc. PIT.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Więcej o: