Wielka Brytania. Utrudnienia na lotniskach przed Bożym Narodzeniem? Wszystko przez strajki

Strajki funkcjonariuszy straży granicznej na lotniskach, w perspektywie odwołane loty i wielki chaos. Tak zapowiadają się tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii.

W okresie świąteczno-noworocznym na brytyjskich lotniskach można się spodziewać poważnych zakłóceń. Dlaczego? Z powodu strajku funkcjonariuszy straży granicznej dokonujących kontroli paszportowych.

Wielka Brytania. Strajk w Boże Narodzenie i sylwestra

Jak informuje "The Guardian", protest odbędzie się w dniach 23-26 oraz 28-31 grudnia 2022. I obejmie sześć lotnisk: Heathrow i Gatwick w Londynie oraz w Manchesterze, Birmingham, Glasgow i Cardiff, a także w porcie promowym w Newhaven. 

Strajki w Wielkiej Brytanii. Lepiej odpuścić sobie podróże

Do rozwagi nad koniecznością podróżowania w święta namawia m.in. serwis Sky News. "Ludzie powinni 'dokładnie przemyśleć' podróżowanie w Boże Narodzenie po tym, jak pracownicy Straży Granicznej ogłosili, że rozpoczną strajk" - czytamy na Twitterze.

Strajki w Wielkiej Brytanii. Odwoływane loty

Dziennik "Daily Telegraph", jeszcze zanim oficjalnie ogłoszone zostały terminy strajku w Wielkiej Brytanii, informował, że odwołanych może być nawet 20 procent lotów w tym okresie, powołując się na źródła w branży lotniczej.

Wielka Brytania. Strajk rozleje się na cały kraj

Z doniesień medialnych wynika, że nie tylko funkcjonariusze straży granicznej planują strajk. Akcje protestacyjne zapowiadają także pracownicy spółek kolejowych czy personel ratownictwa medycznego.

Dziennik "The Guardian" donosi, że w odpowiedzi na zapowiedzi strajku, rząd postara się przeszkolić kilkuset wojskowych, by zastąpili oni pograniczników na lotniskach. Mimo tych zapowiedzi należy się spodziewać długich kolejek do kontroli paszportowych.

Więcej wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: