500 plus dla małżeństw. Co wiadomo? Na jakim etapie są prace dotyczące świadczenia?

Pary, które wzięły ślub co najmniej 40 lat temu miałyby dostawać po 500 zł miesięcznie - to propozycja autorów petycji, która jakiś czas temu wpłynęła do Sejmu. Na jakim etapie są prace nad świadczeniem "500 plus dla małżeństw"?

W styczniu do Sejmu trafiła petycja obywatelska w sprawie nowej odsłony świadczenia 500 plus, które miałoby być wypłacane małżeństwom z długoletnim stażem. "Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach" - pisali autorzy odezwy.

Zaapelowali o realne, finansowe wsparcie, zwracając uwagę na takie potrzeby seniorów, jak np. konieczność korzystania z płatnej opieki, gdy drugi z małżonków nie ma sił pomóc.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Małżeństwo plus. Komisja zwróciła uwagę na wdowy i wdowców

16 listopada dyskutowano o tym na rządowej Komisji do Spraw Petycji.

W opinii Ministerstwa Rodziny uhonorowanie długoletnich związków małżeńskich co do zasady jest pozytywnym aspektem, ponieważ wzmacnia promocję rodziny. [...] Natomiast w naszej ocenie promocja małżeństwa może dokonywać się w bardzo różnych formach, niekoniecznie w formie finansowej

- mówił Piotr Gołębiewski, dyrektor Departamentu w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zwrócił przy tym uwagę na sytuację finansową starszych wdów i wdowców, która, jak mówił, jest trudniejsza niż u małżeństw.

Należałoby rozważyć jednak wprowadzenie takiego świadczenia. Zwłaszcza że pewnie ludzie, którzy mają za sobą 40, 45, 50 lat wspólnego małżeństwa mają już swoje lata, mają pewne dodatkowe potrzeby i takie dodatkowe świadczenie mogłoby być dla nich miłe i bardzo pożyteczne

- ocenił z kolei poseł KO Sławomir Piechota. Przyznał jednak, że "jest konflikt między tymi dwiema wartościami, czyli sytuacją, gdzie promujemy długoletni związek małżeński i sytuacją, w której jeden z małżonków umiera i ten drugi znajduje się w potrzebie". - Myślę, że jest to trudne do jednoznacznego rozstrzygnięcia - dodał.

500 plus dla małżeństw. Jakie byłyby koszty?

Resort rodziny przedstawił wyliczenia kosztów małżeńskiego "500 plus". Jak podał "Fakt", w przypadku jednorazowej wypłaty:

  • w przypadku małżeństw z 40-letnim stażem koszt wyniósłby 78,3 mln zł;
  • w przypadku małżeństw z 45-letnim stażem koszt wyniósłby 68,6 mln zł;
  • w przypadku małżeństw z 50-letnim stażem koszt wyniósłby 48,4 mln zł;
  • w przypadku małżeństw z 55-letnim stażem koszt wyniósłby 23,5 mln zł;
  • w przypadku małżeństw z 60-letnim stażem koszt wyniósłby 10,8 mln zł;
  • w przypadku małżeństw z 65-letnim stażem koszt wyniósłby 3,8 mln zł.

"To by wskazywało, że gdyby przyjąć, że takie 500 plus wyłoby wypłacane wszystkim parom, które mają co najmniej 40-letni staż, koszt takich wypłat wyniósłby ćwierć miliarda złotych" - czytamy.

Co dalej z 500 plus dla małżeństw?

"Dziennik Polski" informuje, że sprawą nowego świadczenia ma się zająć MRiPS. Posłowie czekają na stanowisko ministerki Marleny Maląg, która "ma najlepszą wiedzę, jak to zniesie budżet i w jakiej kondycji finansowej są długoletnie małżeństwa".

Więcej o: