Wyjazd do sanatorium stanowi doskonałą okazję do kontynuowania leczenia podjętego m.in. w szpitalu. Dla wielu starszych osób jest to także sposobność do poznania nowych ludzi i spędzenia czasu poza domem. Mimo wysokich cen turnusów, leczenie uzdrowiskowe nie zawsze musi być płatne. Kilka grup, dzięki finansowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia, uprawnionych jest do skorzystania z niego zupełnie za darmo. Komu przysługuje bezpłatny udział w turnusie?
Aby skorzystać z darmowego pobytu w uzdrowisku, konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Na jego podstawie można skorzystać z turnusu, który stanowić może m.in. kontynuację uprzednio podjętego leczenia w szpitalu. Dzięki zabiegom uzdrowiskowym możliwa jest bowiem szybsza rekonwalescencja pacjenta.
Leczenie uzdrowiskowe można podzielić na dwa typy: pobyt w szpitalu uzdrowiskowym oraz pobyt w sanatorium uzdrowiskowym. O ile leczenie w szpitalu jest całkowicie bezpłatne, o tyle już sam pobyt w ramach sanatorium uzdrowiskowym jest już częściowo odpłatny. W związku z tym kuracjusz, korzystający z turnusów współfinansowanych przez NFZ, z własnej kieszeni będzie musiał opłacić:
Sam pobyt w sanatorium trwa zazwyczaj 21 dni, jednak oczekiwanie na niego może przedłużyć się do okresu nawet dwóch lat. Wszystko przez duże zainteresowanie potencjalnych kuracjuszy. Darmowy pobyt w sanatorium przysługuje: