Nowa lista leków refundowanych. Pacjenci zapłacą więcej za 432 preparaty. Najwyższa podwyżka to 452,70 zł

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy wykaz leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 maja. Choć za niektóre preparaty pacjenci będą płacić mniej niż dotychczas, większość produktów podrożeje. Największa, wynosząca ponad 450 zł podwyżka, dotyczy leku na schorzenia alergiczne. Z kolei pacjenci cierpiący na nowotwory układu limfatycznego zyskają dostęp do nowych leków refundowanych.

20 kwietnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych. Zmiany zaczną obowiązywać 1 maja. Resort poinformował, że do wykazu zostało dodanych 111 nowych produktów lub wskazań. Ministerstwo Zdrowia postanowiło także zmodyfikować wysokość dopłat, które pacjenci wnoszą przy zakupie poszczególnych leków. Zmiany obejmą 748 produktów, a większość z nich będzie niekorzystna dla pacjentów.

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Od 1 maja nowa lista leków refundowanych. Pacjenci zapłacą więcej za 432 produkty

W przypadku 316 pozycji z ministerialnej listy dopłaty pacjentów zostaną obniżone. Z kolei za 432 preparaty chorzy zapłacą więcej niż dotychczas. Różnice w wysokości dopłat za poszczególne leki są bardzo duże, co opisuje portal Puls Medycyny. Podczas gdy za niektóre specyfiki pacjenci zapłacą zaledwie 0,01 zł więcej, inne leki podrożeją nawet o kilkaset złotych.

Największa podwyżka dotyczy produktu, który jest wyciągiem alergenowym roztoczy kurzu domowego o działaniu odczulającym. Ten stosowany w schorzeniach alergicznych lek podrożeje aż o 452,70 zł. Z kolei największą obniżką objęty zostanie preparat wykorzystywany w leczeniu ostrych, zagrażających życiu napadów obrzęku naczyniowego u dorosłych. Jego cena spadnie o 196,80 zł.

Na liście leków refundowanych znalazły się innowacyjne preparaty dla chorych na chłoniaki

Wśród nowych produktów, które 1 maja trafią na listę leków refundowanych, znajdują się m.in. preparaty przeznaczone dla chorych na chłoniaki, łuszczycowe zapalenie stawów i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zwrócił uwagę na dołączenie do listy leków refundowanych innowacyjnych preparatów wykorzystywanych przy leczeniu nowotworów układu limfatycznego.

- W zakresie chłoniaków z dużych komórek B oraz chłoniaków z komórek płaszcza, będą dwa innowacyjne leki finansowane z funduszu medycznego. Poza tym nowy preparat w nieoperacyjnym raku podstawnokomórkowym skóry i ostrej białaczce szpikowej - powiedział wiceminister Miłkowski.

Więcej o: