W Częstochowie 9 lipca odbyła się 32. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Uczestniczyli w niej liczni przedstawiciele obozu władzy. Specjalny list do uczestników wydarzenia przesłał prezydent Andrzej Duda, a Jacek Sasin i prezes Grupy Enea Paweł Majewski wręczyli na ręce ojca Tadeusza Rydzyka zabytkowy miecz "z czasów Mieszka I". Według zapewnień drogocenny prezent ma trafić do Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu.
Wirtualna Polska ustaliła, że historyczny miecz "z czasów Mieszka I" kosztował ok. ćwierć miliona złotych. Pochodzi z polskich zbiorów antykwarycznych. Środki za zakup przekazała fundacja państwowej spółki energetycznej Enea. Były szef CBA Paweł Wojtunik wskazał, że podarek "może okazać się kłopotliwy".
"(Wg najnowszego kalkulatora dla spadków i darowizn) podatek od takiej darowizny wynosi 47 433 złote i 60 groszy…" - napisał 11 lipca na Twitterze.
Jacek Sasin i Paweł Majewski nie są spokrewnieni z Tadeuszem Rydzykiem. W tym przypadku mowa jest więc o III grupie podatkowej, gdzie kwota wolna od podatku wynosi 5 733 zł. O to, czy duchowny powinien zapłacić ponad 47 tys. daniny, dziennikarze "Gazety Wyborczej" zapytali doradcę podatkowego Bartosza Mazura. - Nie znam szczegółów sprawy, więc trudno mi się jednoznacznie wypowiedzieć. Niemniej, jeśli osoba fizyczna otrzymała darowiznę we własnym imieniu, jest zobowiązana do zapłaty podatku od wartości przedmiotu darowizny. Żadne zwolnienia w tym wypadku nie znajdują zastosowania - stwierdził.
Kwestię miecza we wtorek (11 lipca) poruszył także reporter TVN24 Radomir Wit. Na korytarzu sejmowym zapytał Jacka Sasina o powody wręczenia eksponatu ojcu Rydzykowi. - Nie ojcu Rydzykowi, tylko Muzeum "Pamięć i Tożsamość", na ręce ojca Rydzyka - podkreślił w odpowiedzi minister aktywów państwowych. - W tym przypadku nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, bo te stosuje się tylko do darowizn otrzymanych przez osoby fizyczne. W tym przypadku stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji znaleźć może zastosowanie zwolnienie przedmiotowe przewidziane w przepisach ustawy o CIT. Zgodnie z tymi przepisami wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów i kulturalna oraz kultu religijnego - przekazał "Gazecie Wyborczej" doradca podatkowy, Przemysław Hinc.